Drsné varování odborů: Zdravotnictví i lázeňství hrozí úplný kolaps

04.08.2013 10:23

Českému zdravotnictví a občanům nyní hrozí drastické omezení přístupu ke zdravotní péči - snižování kvality poskytované péče, prodlužování času na plánované výkony, používání pouze nejlevnějšího a nekvalitního materiálu a další negativní jevy. V takovém stavu se podle Odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče momentálně nachází české zdravotnictví. Prvnízprávy.cz vybraly informace z odborářského časopisu e-sondy.cz.

Drsné varování odborů: Zdravotnictví i lázeňství hrozí úplný kolaps
Foto: kralovehradecko-info.cz
Popisek: lázně - ilustrační foto

Nemocnice, které fungují jako obchodní společnosti, mohou skončit v insolvenci, hrozí absolutní rozvrat zdravotnického systému a pomyslné sítě se všemi společenskými a socioekonomickými dopady, včetně propouštění zaměstnanců, říkají odbory.

„Tento stav zapříčinilo snížení úhrad zdravotnickým zařízením za poskytovanou zdravotní péči, v důsledku toho ve zdravotnictví chybí 6 miliard korun. Na vině je i zvýšení DPH a v důsledku toho zvýšení cen zdravotnického materiálu a léků a snižování počtu personálu na minimální počty,“ tvrdí předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

Odbory podle ní usilují o pozitivní změnu jednáním v tripartitě. „Naše odbory pouze nekritizují, ale navrhují řešení, která by vedla k nápravě,“ říká Žitníková a upřesňuje. „Je třeba okamžité změny úhradové vyhlášky, přerozdělení zůstatků na účtech zdravotních pojišťoven, případně odkup pohledávek VZP.“ Z dlouhodobého hlediska odbory podporují navýšení platby za státní pojištěnce. „Stranou nesmí zůstat ani znovuzavedení regulačních mechanismů v lékové a přístrojové politice, sofistikovaná platba za diagnózu a změna personální vyhlášky, stanovit optima pro zaměstnance,“ říká Dagmar Žitníková.

Lázně nejsou wellness ani nadstandard

Server První zprávy.cz upozorňuje i na názor ČMKOS na lázeňskou péči v ČR. Akutně je podle nich ohrožena i existence českého lázeňství. „Důvodem je změna v chápání lázeňské péče a její dostupnosti pro občany. Minulé vedení Ministerstva zdravotnictví lázně nevnímalo jako místo prevence a léčby, ale jako wellness a nadstandard pro movité klienty.“ To se prý již projevilo v rušení lázeňských zařízení nebo jejich částí, vyhlášením insolvencí a také dopady do zaměstnanosti.

I zde zdravotnické odbory usilují o prosazení pozitivní změny podobně jako u zdravotnictví. Odbory předkládají i návrhy, jak situaci zlepšit. „Tím hlavním a jedině efektivním návrhem pro lázeňství je vrácení indikačního seznamu do stavu před novelou bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) z října loňského roku,“ uzavírá výčet nedostatků a odborářských návrhů Žitníková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…