Drtinová zkoušela na scenáristu, zda přirovná strach z muslimů k hilsneriádě. A on...

1. 2. 2016 15:31

Hostem pořadu DVTV.cz Daniely Drtinové byl scenárista filmu Zločin v Polné Václav Šašek. Film pojednává o hilsneriádě, o níž byla řeč i v průběhu rozhovoru.

Drtinová zkoušela na scenáristu, zda přirovná strach z muslimů k hilsneriádě. A on...
Foto: ReproFoto. ČT
Popisek: Daniela Drtinová

„V Češích to dřímalo, jen se to vyvalilo,“ hovoří o následné vlně antisemitismu, která se po vraždě Anežky Hrůzové rozjela, Šašek. Podle něj byl však Žid Leopold Hilsner obětí justičního omylu, za což se mu i vláda omluvila. Stejnou roli, jakou sehrál v tehdejším případu Tomáš Garrigue Masaryk, v dnešním světě podle něj žádný politik není schopen zastat. „Po Václavu Havlovi nikdo,“ sdělil. 

„Když jsem se tím začal zabývat a navštívil jsem Polnou a povídal jsem si se staršími lidmi, byli však stále přesvědčeni, že ji zabil Hilsner,“ dodal Šašek. Podle něj je však zcela evidentní, že Anežku Hrůzovou zabil její bratr. 

Celý pořad zhlédněte ZDE.

I přestože se tvůrci obávali, že na jednu z premiér přijedou pravicoví radikálové, Šašek se domnívá, že na uměle vytvořenou náladu a nenávist by již dnes lidé nenaskočili.

„Nenávist protižidovská byla iracionální, dnes však mnoho lidí má důvod ke strachu,“ poukázal na rozdíly s dnešní protiuprchlickou rétorikou a zároveň také na pařížské útoky.

„Zkušenost s militantním islámem je strašná,“ dodal. Odmítl však paralelu hilsneriády s dnešním děním. Iracionální nával nenávisti a xenofobie zbavuje ale dle jeho názoru člověka úsudku. „Davová psychóza snižuje intelekt o desítky procent,“ sdělil Šašek.

„Když ve všech časopisech, ve všech novinách, brožury se vydávaly... Rituální vraždy, Židé vraždili... Ta masáž byla tak strašná, že bylo prakticky nemožné, aby se tehdy rozhodlo nějak jinak,“ uzavřel Šašek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

11:15 Děvko! neudržel se Miroslav Kalousek. Babiš má páku na Zemana. A Eva Holubová...

Sociální sítě se plní nejrůznějšími ohlasy na volby. Co sdělil například ústavní právník Zdeněk Koud…