Důchody v Česku se od ledna zvýší. V průměru o dvě stovky

16.09.2014 21:17

Důchody v Česku se od ledna zvýší v průměru o 200 korun. Pevná část penze, kterou mají všichni stejnou, se zvedne o 60 Kč na 2400 korun. Procentní díl penze, který se stanovuje podle odvodů a odpracovaných let, poroste o 1,6 procenta. Počítá s tím návrh nové vyhlášky, který má ČTK k dispozici. Penze se od příštího roku budou valorizovat znovu rychlejším tempem jako před úspornými škrty. Porostou tak víc, než stanoví zákon. Zvednou se i příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.

Důchody v Česku se od ledna zvýší. V průměru o dvě stovky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci sedící na lavičce v parku

„Podle mého názoru je těch 200 korun naprosté minimum, ale bohužel ve státním rozpočtu to nejsou jenom senioři, respektive důchodci, ale máme i jiné skupiny lidí. Musíme nějakým způsobem vážit, komu a co můžeme přidat," řekla ČTK ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Dodala, že vyhláška počítá s vyšší valorizací, než nařizuje zákon.

Celkem důchod vzroste o 1,8 procenta, tedy v průměru přesně o 200 korun. V srpnu podle podkladů k vyhlášce dosahoval průměrný důchod 11.276 korun.

Důchodci by měli mít v průměru důchod ve výši 53,9 % průměrné čisté mzdy

Pevný díl penze má činit devět procent průměrné mzdy. Podle vyhlášky to vychází na jeho zvýšení o 60 korun. Dál tak bude tato část představovat zhruba pětinu důchodu, tedy 21,1 procenta. Průměrný starobní důchod by měl v příštím roce odpovídat podle propočtů 41,2 procentům průměrné hrubé mzdy. V peněžence by senioři a seniorky v průměru měli mít 53,9 procenta průměrného čistého výdělku.

Stejně jako starobní důchody by měly růst i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich. Zvednout by se měly také o 1,8 procenta.

Od ledna se budou důchody zvyšovat zase o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Od loňska penzisté dostávali přidáno méně, a to o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Valorizaci původně na tři roky - tedy do konce roku 2015 - přibrzdila Nečasova vláda kvůli úsporám a udržení schodku rozpočtu v krizi. Nynější koalice slíbila, že se k původnímu modelu vrátí o rok dřív. Rozhodla se také, že důchody zvedne o něco víc, než jí nařizuje zákon. Příští rok by to mělo stát sedm miliard korun navíc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…