Dusno ve sněmovně nad zákonem o Babišovi: Nejde, aby o tom, kdo půjde do politiky, rozhodovali Sobotka s Kalouskem. A nakonec to rozsekl Gazdík

10. 1. 2017 18:31

Na půdě Poslanecké sněmovny se strhla další bitka o novelizaci zákona o střetu zájmů známého také jako Lex Babiš. Především z úst předsedy strany Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska padaly perly.

Dusno ve sněmovně nad zákonem o Babišovi: Nejde, aby o tom, kdo půjde do politiky, rozhodovali Sobotka s Kalouskem. A nakonec to rozsekl Gazdík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Ve sněmovně bylo zase jednou pořádně živo. Mezi poslanci se strhla tvrdá kanonáda o novelu zákona o střetu zájmů. Slovní bitku zahájil předseda SPD  Tomio Okamura, který prohlásil, že jeho hnutí je důrazně proti oligarchizaci politiky, ale na druhé straně striktně odmítá pokusy premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska rozhodovat o tom, kdo smí a kdo nesmí vstoupit do politiky.

„... není možné, aby o tom, kdo půjde nebo nepůjde do politiky, rozhodovaly předem stranické sekretariáty vedené Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Kalouskem. My v našem hnutí SPD prosazujeme přímou demokracii, tedy systém, kde jsou politici občany přímo volení a také odvolatelní a mají hmotnou odpovědnost. Zákon je navíc neuvěřitelně hloupý a účelový paskvil, který v praxi navíc nic neřeší. Jeho cílem není odstranit střet zájmů, ale jen politicky útočit na jednoho politika. Tak se, prosím, zákony nedělají. Andrej Babiš přepíše akcie na rodinu anebo to vyřeší jiným způsobem a v praxi bude mít stejný vliv jako dosud. Navíc to neřeší skutečné zneužívání vládní funkce. Miroslav Kalousek v minulosti dokonce prosadil zákon, že zbrojní zakázky nesmí soutěžit ministerstvo obrany, ale jen soukromé firmy, a po léta pak z toho těžila firma jeho kamaráda Hávy. A stát přicházel o miliardy,“ hřímal od řečnického pultíku Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Faltýnek dal Okamurovi za pravdu. I podle místopředsedy hnutí ANO je zákon paskvilem, kvůli němuž se poslanecký klub Babišova hnutí obrátí na Ústavní soud ČR.

„Předpokládám, že se jako poslanecký klub obrátíme na Ústavní soud,“ řekl Faltýnek.

Před sedmnáctou hodinou byla debata přerušena. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák žádal o přerušení jednání tohoto bodu do pátečního rána, až budou poslanci zase čerstvější. V tuto chvíli bylo podle jeho názoru lepší přesunout se k dalšímu jednacímu bodu, který se týkal OKD.

Faltýnek si v této souvislosti neodpustil jednu kousavou poznámku. Sněmovna podle něj ukazuje, co je pro ni důležité a co ne. „Kolegyně a kolegové, nejdůležitější je Lex Babiš. Já některé své kolegy docela chápu, že je pro ně důležité dostat toho Babiše z politiky,“ zaznělo z úst místopředsedy hutí ANO. Zákony pro občany této země musejí počkat.

To si však nedal líbit Sklenák, která si vzal slovo hned po Faltýnkovi. „Pro nás jsou důležité i jiné zákony a já myslím, že je můžeme stihnout. Tady se ale zdá, že hnutí ANO chce tento zákon projednávat celý pátek,“ kroutil hlavou sociální demokrat.

Sklenáka se posléze zastal Kalousek. „Tady pan kolega Faltýnek mluvil k tématu už dost nesouvisle, tak si to možná do zítra utřídí a my možná pochopíme, co nám chtěl říct,“ rýpl si předseda TOP 09.

Výměnu názorů ukončil opoziční Petr Gazdík, když se obrátil společně na Faltýnka se Sklenákem. „Kluci, nejste náhodou v koalici? Nechcete se dohodnout?“ 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…