Důstojník, který byl zajat: Ukrajinská vláda brala naši misi značně formálně

06.05.2014 18:51

Mise pozorovatelů OBSE na Ukrajině byla do značné míry spíše formální, ukrajinská strana jí informace o pohybech vojsk nedodávala. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to dnes uvedl podplukovník české armády Josef Přerovský. Ten byl jedním z těch, které proruští ozbrojenci zadržovali více než deset dní ve východoukrajinském městě Slavjansk. Přerovský mluvil i o podmínkách, v jakých zadržení pozorovatelé žili, nebo o tom, že muži, kteří je zadrželi, měli zřejmě výcvik speciálních jednotek.

Důstojník, který byl zajat: Ukrajinská vláda brala naši misi značně formálně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Protest na podporu Ukrajiny

Hlavním úkolem pozorovatelské mise OBSE prý bylo monitorování toho, zda Ukrajina neprovádí ozbrojenou činnost větší, než kterou stanovuje limit uvedený ve vídeňském protokolu. Mise jela na Ukrajinu na základě dohody vlád Ukrajiny a Německa, přesto do ní byli německou stranou přizváni i lidé z Dánska, Švédska a Česka.

Přerovský měl z mise dojem, že ji ukrajinská strana bere značně formálně, protože pozorovatelům nepředávala informace o pohybech ukrajinských ozbrojených sil. Na druhou stranu pro takový postup vyjádřil pochopení, protože zjištění pozorovatelů jsou předávána všem 57 členským zemím OBSE. Členem této organizace je přitom i Rusko.

Zajatý tým pozorovatelů neměl namířeno do města Slavjansku, jen na přístupových cestách k němu chtěl monitorovat, jestli neuvidí přesuny ukrajinské armády. Proto pro Přerovského bylo velice překvapivé jejich zadržení.

Muži v polních uniformách měli zřejmě výcvik speciálních jednotek

Ozbrojenci, kteří je zajali, se představili jako příslušníci Doněcké republiky. Způsob zajetí byl prý proveden velice profesionálně. Do pěti minut, kdy je zadržela první skupina ozbrojenců, přišli další, kteří kruhově zajistili prostor. Podle Přerovského by takovým způsobem nepostupovala běžná armáda, ale spíše její speciální složky. Ozbrojenci měli na sobě polní oděv ve variantě spíše pro pouštní podmínky, vyzbrojeni byli kalašnikovy a granátomety. Neměli na sobě žádné distinkce, které by naznačovaly příslušnost k nějaké armádě. Zásadně ale se zajatými pozorovateli nemluvili. „Když se kolega snažil komunikovat, jeden z ozbrojenců pouze řekl, seďte a nehýbejte se,“ uvedl Přerovský.

Po zadržení byla inspektorům provedena „důkladná osobní prohlídka“ a byli převezeni do Slavjansku, kde ve sklepních prostorech seděli na balících papíru. Zpočátku jim starosta Slavjansku říkal, že jsou válečnými zajatci. Po asi 48 hodinách se statut zadržených pozorovatelů změnil, stali se „hosty“. Ale poněkud zvláštními - spali v místnosti o rozměru osm krát pět metrů na zemi a byli hlídáni ozbrojenou stráží.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …