Hlas volebního lidu: Trousí se to jak švábi na pivo. Důchody máme jak za chcíplý kozy. Něco jsem tam hodil, ale...

11.10.2014 4:47

REPORTÁŽ Voliči, mířící do volebních místností, byli ve větších městech po celé republice dobře identifikovatelní. Většina z nich totiž měla v ruce velkou modrou obálku, nepříliš skladnou a dosti nápadnou. Nejinak tomu bylo i v Plzni, kdy některé volební místnosti hned po druhé hodině odpolední vzali útokem především důchodci, podle mnohých „splnit si občanskou povinnost“.

Hlas volebního lidu: Trousí se to jak švábi na pivo. Důchody máme jak za chcíplý kozy. Něco jsem tam hodil, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna, ilustrační foto

Jeden z nich, 78 letý Jan, řekl pro ParlamentníListy.cz následující: „Komunální volby mají význam, voleni jsou totiž lidé, které znáte a kterým můžete věřit. Volíme si reprezentanta, jenž bude to město zastupovat. Je důležité, aby to byl kvalitní člověk. Jsem nakloněn spíše doprava, nemyslím si ale, že tady v Plzni vládly pravicové strany dobře. Dělaly velké chyby a byly příliš ješitné. Nicméně pravicová politika je obecně lepší než ta levicová. Současná česká vláda je špatná. Slibují všechno, jakékoli finanční prostředky v jakékoli výši každému, a to je velmi špatné. To není možné splnit. Teoreticky tedy byla minulá vláda lepší než ta současná. Prakticky už to tak slavné nebylo, také dělala velké chyby.“ Evidentně pravicový volič tedy nebyl spokojen se stávající reprezentací Plzně, i když byla „modro-oranžová“.

Pravá, levá či střední cesta?

V centru města odvolila také mladá třiadvacetiletá studentka, která byla podstatně skeptičtější: „Do jisté míry jsem na to rezignovala, protože v tom nemám přehled a je těžké si ho udělat. Je tady přehršel informací, na rohu každé ulice na mě někdo s něčím vyskočí a já už jsem z toho tak zmatená, že jsem na to prostě rezignovala. Poslední dobou osciluju tak nějak na tom středu politického spektra. Ani vlevo ani vpravo. Nelíbí se mi ten způsob myšlení, který pro nás znamená tu domnělou demokracii, což je dnes doména spíše těch pravicových stran. Na druhou stranu se mi nelíbí takové to čistě sociální myšlení, které potlačuje nějakou individualitu lidí, což je tedy doména těch levých stran.“ K Senátu pak dodala: „Jde o to, jestli nás senátoři vůbec zastupují. Jestli to není jen jakési velké slovo a za tím nic. Myslím si, že to bude úplně to samé jako předtím. Senát nic nevyřeší.“

Nynější vláda příliš nemaká

Největší plzeňské sídliště Lochotín s téměř 40 000 obyvateli, zdá se, bude více levicové, v minulých volbách zde zvítězila ČSSD, ale „v rámci míru a přátelství“ utvořila koalici s ODS. Vlastně, došlo jen k obměně, protože v předcházejícím období to bylo naopak. A co tedy nyní? Čtyřiadvacetiletý student nám řekl následující: „Já jsem volil spíše vlevo, protože si myslím, že důležitá je sociální politika, zvláště v současné době. Za současnou vládou, byť jsem více levicově smýšlející, není vidět žádná pořádná práce, není vidět, co si tam vlastně pánové mezi sebou dělají, takže nemohu pořádně ani hodnotit. Předchozí vláda byla zase plná kauz a někdy i třeba uměle vytvořených. U té současné se zatím samozřejmě nic takového neprojevilo, uvidíme třeba u takového hnutí ANO, tam předpokládám, že určitě ještě něco vypluje na povrch, tak to se nechme překvapit. Těm, kteří nejdou volit, bych vzkázal, ať potom nenadávají. Takoví lidé si vlastně demokracii ani nezaslouží.“

Horší než za starého režimu

Pětašedesátiletý důchodce, bývalý člen ČSSD, se rozpovídal obšírněji: „Jde o to, jaké lidi si tam zvolíme. Moc optimistický z toho nejsem. Těch dvacet let, co už jsme po sametové revoluci, tak bylo už takových šancí to zlepšit a pořád nic. Odhadoval jsem to na tři generace, že by se to mohlo změnit. Třetí generaci teď říkám: Šest bude málo. Senát by byl dokonale zbytečný pro národ, který má deset milionů obyvatel. Poměrně dost navíc zatěžuje státní kasu. Až se zrealizuje ta sada opatření pro důchodcovský stav, až se trochu zrealizuje vzrůst životní úrovně - svobodných matek, a vůbec jako se píše, že náš národ propadá chudobě, tak z toho nemám dobrý pocit. Ta opatření, o nichž se mluví, tak ta možná něco změní. Jsem od narození optimistický, ale prostě spousta věcí mi není dost jasných. Sice jsme získali svobodu a demokracii, ale spousta věcí se pokazila. Jako bezpečnost, to se pokazilo strašlivým způsobem. Okrádání státní pokladny... To je daleko horší, než to bylo v minulém režimu. Naděje umírá poslední. Ono není z čeho si vybrat. Nějaký čas jsem byl v sociální demokracii. Všichni tu stranu zostouzeli takovým způsobem, že jsem si řekl, že musím něco udělat. Tak jsem do té strany vstoupil a pár let jsem tam byl. K ničemu to stejně nebylo. Tak jsem zase vystoupil. Přesto jsem jejich sympatizantem, protože Evropu i západní Evropu udělala sociální demokracie.“

Volím neznámé - možná je poznáme…

V odpoledních hodinách lidi v některých místech poněkud přestali chodit – snad teprve dorazili domů nebo se připravovali na víkend. A tak na dalším místě, tentokrát ve čtvrti Doubravka, se nám podařilo přemluvit k odpovědi pětačtyřicetiletého pracovníka v oblasti kultury: „Neřeknu, jakou stranu jsem konkrétně volil, ale dal jsem si uskupení, které má neznámé lidi. Snad mě překvapí víc než ti, kteří už mě snad ani překvapit nemůžou, jinak bych ani nešel volit. Možná už je to ale naposledy, kdy volím, protože si myslím, že to nebude nějak výrazné. Jestli se zase budou domlouvat navzájem, tak už pak nemá cenu volit. Volby do Senátu, asi by se to mělo nějakým způsobem upravit, možná dát větší obvody, protože ti kandidáti jsou celkem nevýrazní a nedivím se, že to lidi nechtějí. Něco jsem tam hodil, ale abych z toho měl nějakou radost... Je to více méně z povinnosti. Vždyť to vidíte... Trousí se to sem jako švábi na pivo.“

Ostatně, pesimismus převládal také u sedmdesátileté důchodkyně: „Sebrali nám majetek, vyhodili nás z domu. K volbám chodím, ale nic tomu neříkám. Vůbec nic. Důchody máme jak za chcíplý kozy. Teď nám slíbili dvě stovky, ale to ještě není jisté, letos jsme dostali čtyřicet korun. Já se nesmím rozčilovat a nebudu nic komentovat.“ Jakoby zamračenější odpoledne s kapkami deště vylákalo ven jen ty, kteří nemají moc optimistickou náladu. Do třetice jsme zkusili muže v předdůchodovém věku: „Komunální volby jsou o normálních lidech. Prostě dám někomu hlas, koho znám. Stoprocentně to má smysl, prostě si volím, koho chci. K těm vládám – ono už tady nevím, co rozkrást. Musí se bohužel splácet ty dluhy, co jsme si nadělali předtím – ať jsou to sociální demokraté, občanská demokracie, to je všechno stejné. Ty senátní volby nebudu moc komentovat, myslím, že ta druhá komora je na nic. Ona je ta de facto zaštiťující, ale nemůže prakticky nic. Ti, kteří nejdou volit, to jsou ti špatní, z toho pak tyjou komunisti. Ti mají pořád stálou základnu, bohužel. Oni mají pořád kolem třinácti procent! A už je to kolik let.“

Burani a šlengři

I v malých, přidružených obcích, dříve vesničkách, které jsou nyní součástí takzvané Velké Plzně, se volilo – a k večeru lidé zas začali chodit. „Samozřejmě volit budu, protože u nás ve vsi za poslední čtyři roky se toho změnilo tolik, že chci dát hlas těm, co tam jsou dneska, aby pokračovali dál. S vládní politikou nejsem spokojen v žádném případě, ale na vesnici to není žádná vládní politika, tam je potřeba, jestli je kanalizace, jestli jsou opravené silnice a jestli máme kam pouštět kanál. A jestli bude celkově málo lidí k volbám? Každý si může rozhodnout co chce, co má dělat. Když nepůjde, tak je to hloupý člověk, který nemůže změnit své možnosti, jak co změnit. A kecat v hospodě, to umí každý,“ prohlásil padesátiletý invalidní důchodce.

Také elektrotechnik, ve stáří 59 let, mluvil obdobně: „Volil jsem spíše vlevo, to je jasné. Hlavně, aby nebyli zvolení nějací burani maloměstští. Tady na vsi má zůstat vesnice vesnicí. Nechci, aby nám tu vládnul nějaký úředník, který kouká jen na paragrafy a vůbec není lidský. Jde o to, aby ti politici byli s lidmi a neřešili pořád nějaké kraviny. Jsem z jejich práce zmaten, vůbec nevím. Pořád to vypadá, že nám čtyřiadvacet let vládli zloději a šlengři. Senátní volby jsou k ničemu. Aby za vámi přišel nějaký senátor a zajímal se... Vy snad vidíte nějakou jeho činnost? Pamatují si lidé vůbec senátory, kteří se tam před čtyřmi lety dostali? Neznám po pravdě žádného senátora, který by se zajímal o lidi. Po volbách o nich nikdo pořádně neví,“ vykládal.

Houstne to!

A to už jsme naposledy zavítali do centra města, kde to místy docela žilo. Ale čas na povídání moc nebyl, většina jak rychle přišla, tak také odešla. Žena středního věku poznamenala ve spěchu jen pár vět: „Jsem nespokojena se současným vedením, takže chci změnu. Už se to nahromadilo a houstne to a za to poslední volební období to vrcholí. Nemyslím si úplně, že bude líp, ale doufám v to – a proto také k těm volbám jdu. Máme všechno ve svých rukou, tak uvidíme…“

reklama

autor: Václav Fiala, Jan Polívka

Odchod do důchodu

Paní Schillerová, přijde mi to, nebo nějak často měníte své názory? Teď tvrdíte, že je pro vás navýšení věku odchodu do důchodu nepřijatelné, ale podle jiných, s tím souhlasili a zrovna vy jste to jako ministryně sama navrhovala - https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/396856-schillerova-chce-zvysi...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

12:40 Kdo se to vzalo? Fiala odjel z Bílého domu a začala „aféra“

O cestě premiéra Fialy do USA informovaly mezi českými médii i Novinky.cz včetně upozornění na sociá…