Dvě stě tisíc. Za tolik by prý soudce Havlín ochoten konat "spravedlnost"

9. 6. 2015 21:31

Svědci u soudu se soudcem Ondřejem Havlínem podezřelým z korupce popsali systém přidělování případů státním zástupcům v Praze 2. Přidělování bylo podle obžaloby ovlivněno korupcí. Podle výpovědí ale bylo prioritou rovnoměrné vytížení státních zástupců, nebylo tedy běžné, že by si případy bral státní zástupce například podle své specializace nebo z jiných důvodů.

Dvě stě tisíc. Za tolik by prý soudce Havlín ochoten konat "spravedlnost"
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Při dnešním hlavním líčení to uvedla náměstkyně obvodního státního zástupce Táňa Dočekalová. Odmítla, že by přidělila konkrétní případ konkrétnímu státnímu zástupci, že by ji ale někdo z kanceláře státního zastupitelství obešel, nemohla vyloučit.

U soudu vypovídala také mladá právnička, která se s Havlínem znala

V případu soudce Havlína je obžalováno sedm lidí. Členové skupiny, mezi nimiž je i bývalý státní zástupce František Fiala, který působil na státním zastupitelství v Praze 2, čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Soudce Havlín a další obvinění podle obžaloby například přijímali úplatky za to, že zařídí mírnější potrestání za řízení pod vlivem alkoholu.

Fiala podle dnešní výpovědi za Dočekalovou krátce před svým zatčením přišel kvůli přidělení jednoho konkrétního případu. "Poměrně příkře jsem ho odmítla, bylo to pro mě překvapující," uvedla Dočekalová. Důvodem, proč by státní zástupce mohl usilovat o přidělení konkrétního spisu, je to, že je v jeho pravomoci podmínečné zastavení trestního stíhání.

K soudu byl také předvolán Vojtěch Kocúr, jehož případ způsobení nehody pod vlivem alkoholu, podle obžaloby Havlín ovlivnit za 200.000 korun. Částka 200.000 Kč prý byla po 50.000 rozdělena mezi Havlína, Borise Štefla, nadaci ve prospěch obětí trestných činů a státního zástupce Pavla Suchánka, který měl případ dozorovat. Suchánek ale mezi obžalovanými není a nebyl v kauze stíhán. Kocúr je nyní ve vězení za zpronevěru, která nesouvisí s případem soudce Havlína a odmítl u soudu vypovídat.

U soudu vypovídala také mladá právnička, která se s Havlínem znala v době, kdy se připravovala na zkoušku z trestního práva. "Podmíněné zastavení trestu za chlast, to umím bravurko," říká mimo jiné v odposleších telefonátu mezi nimi Havlín.

Výslechy svědků bude soud pokračovat i v dalších jednáních

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Bývalý soudce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, ze kterých je nyní obžalován.

Výslechy svědků bude soud pokračovat i v dalších jednáních, která jsou naplánována minimálně do 2. července.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

7:52 První máj jak vyšitý, pošlapaný odkaz 17. listopadu. Místo oslavy svobody brutální Drahošova propaganda. Zhnusený Petr Žantovský hovoří o plivnutí do obličeje

TÝDEN V MÉDIÍCH Když šli lidé v roce 1989 cinkat klíči, tak chtěli svobodu. Právě svobodného étosu s…