Džamila Stehlíková obsáhle popsala, co zažila na Ukrajině. I na východě země se prý musela omlouvat za Zemana

21.12.2014 14:02 | Zprávy

Bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz rozepsala o tom, jak se žije na východ od ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde mají obyvatelé válku takřka za dveřmi svých domů. Není to prý veselý pohled a lidé ze svých problémů viní kyjevskou vládu. Mladí Ukrajinci vzhlížejí k Havlovi a nechápou Zemana.

Džamila Stehlíková obsáhle popsala, co zažila na Ukrajině. I na východě země se prý musela omlouvat za Zemana
Foto: wikipedia.org
Popisek: Džamila Stehlíková

Stehlíková mířila do Dněpropetrovsku na třídenní festival, kde se měly promítat české filmy s tematikou lidských práv. Nejdřív to vypadalo, že se do třetího největšího města Ukrajiny vůbec nedostane, kvůli bezpečnostním opatřením před hrozícími teroristickými útoky. Nakonec na místo dorazila vlakem a teď popisuje, co viděla.  

Korupce všude, reformy nikde

V Kyjevě prý lidé dávají do oken národní vlajky a všude je cítit vlastenecký zápal. Živnostnice ze stánku na kyjevském nádraží si ale stěžuje, že lidem docházejí peníze a ona netuší, jak dlouho se udrží. Za pozornost stojí, že ze svých ekonomických potíží viní vládu. A čím víc na východ Stehlíková cestovala, tím častěji slyšela stejnou větu.

„Mladá Kyjevanka Marina, která vystudovala politologii a pracuje jako učitelka základní školy, je zklamána tím, že vláda zatím nepodniká žádné reformní kroky, pouze o tom mluví. Podle Mariny je zapotřebí reformovat hospodářství, státní správu, soudnictví. Také jí vadí, že se do ukrajinského parlamentu v hojném počtu dostali politici ze Strany regionů, kterou vedl někdejší prezident a `zrádce` Janukovyč," píše bývalá ministryně.

Marina proto podporuje lustrační zákon, který by měl činovníkům Janukovyčova režimu zabránit v návratu do důležitých funkcí. Korupčně se prý ale chovají i noví politici, proto by sama do politiky nešla, chce se však angažovat v neziskovém sektoru, neboť je přesvědčena, že tam se nekrade.

Z Leninova náměstí se stalo náměstí Hrdinů Majdanu

Dněpropetrovsk sousedí s Doněckou oblastí, kde se bojuje, před nádražím se nachází obrovské náměstí, které donedávna neslo Leninovo jméno, komunistický vůdce zde měl i sochu. Před dvěma měsíci ji však strhli, prostor přejmenovali na náměstí Hrdinů Majdanu a vévodí mu teď veliký vánoční strom. Je osvětlen, ale je to jedno z mála míst, kde se svítí. Většina města šetří elektřinou. Elektrárnám totiž schází uhlí z Donbasu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše

10:20 V Česku se prý pořád žije dobře. Proto Hrušínský nechce ve volbách Babiše

Šéf Divadla na Jezerce Jan Hrušínský přijal pozvání expředsedy Pirátů Ivana Bartoše ke společnému po…