Ekonomika roste navzdory vládě, vzkázal bankéř Kysilka. I když třeba EET je prý dobrý nápad

04.01.2016 21:19

V dnešním vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu vystoupil bývalý šéf České spořitelny Pavel Kysilka. Spolu s Helenou Šulcovou mluvili o jeho práci, plánované budoucnosti, ale i o ekonomické situaci České republiky, kterou Kysilka vnímá velmi pozitivně. Porostou platy a EET nebude mít tak negativní dopady, jak mnozí tvrdí.

Ekonomika roste navzdory vládě, vzkázal bankéř Kysilka. I když třeba EET je prý dobrý nápad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další hosté pořadu. Pavel Kysilka, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny

„Bylo to fantastických sedmnáct let,“ řekl Kysilka s tím, že plánoval pouze pět šest let v České spořitelně. Na svůj odchod se však připravoval dlouho a nyní chce založit muzeum českého sklářství. „Sklářství vždycky patřilo ke zlatým hřebům české ekonomiky.“ Zároveň však nejde o jeho jedinou budoucí aktivitu.

„Určitě se budu věnovat ekonomice v digitálním věku,“ řekl Kysilka s tím, že současná digitální revoluce mění naprosto vše a on chce, aby Česko bylo stále v obraze, plány však specifikovat nechce.

„Všichni mi stále přišívají měnovou odluku,“ řekl Kysilka a dodal, že se zasadil o rozdělení na českou a slovenskou korunu. Následně také vybudoval současnou podobu České spořitelny, která pomalu přechází do digitálního světa.

Malé banky jsou podle něj „hrozně zajímavý doplněk velkých bank“ a zároveň jejich hnacím motorem, protože to, co dělají ty malé, k tomu musejí dojít i ty velké. Je totiž třeba mít banku ve svém mobilu.

„Banky půjdou tímto směrem úplně stoprocentně, investují do toho už dnes obrovské prostředky a obrovskou energii,“ řekl Kysilka s tím, že možná nebude nutné chodit na pobočku, bude však třeba stále uchovávat osobní kontakt se svým bankéřem.

„Česká ekonomika je stále ve fantastické kondici,“ a měnit se to nebude, pokud nedojde k nějakým nepředvídaným událostem. „Jsme jedni z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě a zároveň máme jednu z nejnižších nezaměstnaností,“ řekl Kysilka a dodal: „Ten růst je udržitelný a zdravý.“ Předpokládá, že ekonomika poroste i letos o čtyři až pět procent jako letos.

Celý pořad zde.

„Vláda žádnou zásluhu na tomto ekonomickém růstu nemá, jediná možná zásluha je, že mu nezabránila,“ uvedl Kysilka. „Řekl bych navzdory tomu, co dělá a nedělá vláda, se ekonomice dařilo.“

EET podle něj nepředstavuje takovou zátěž, jak se o ní tvrdí. „Zrovna této věci bych se úplně nebránil.“

Současná situace v Evropě nemá zatím dopady na ekonomiku, má však velké dopady na obecnou náladu ve společnosti a právě tato nálada následně ovlivňuje ekonomiku. Podotkl, že Německo zatím ekonomicky všechno zvládá. „Došlo i Němcům, o kterých se říká, že neumějí dělat malé chyby, že musíme chránit Schengen.“

„Ten růst nebyl moc velký, ale byl a docházelo k němu za vysoké zaměstnanosti,“ řekl Kysilka o růstu mezd a platů s tím, že letos by měly růst více. „Ta očekávání jsou přesně takhle nastavena.“ Průměrně by však podle něj platy měly růst o tři až šest procent s ohledem na regiony a společnosti.

„To má hlubší příčiny, model české ekonomiky je odlišný od modelu rakouské či německé ekonomiky,“ tvrdí Kysilka o tom, proč máme stále nižší platy než naši sousedé i přes dobrou ekonomickou situaci. Největší zisk totiž zůstává v Německu či Rakousku, jelikož ty nejvíce těží z přeposílání našeho vlastního exportu. „Bude to trvat desetiletí, abychom v tomto aspektu dohnali ztrátu,“ uvedl, že za všechno může také 40 let komunismu.

Termín „blbá nálada“, který použil Zeman ve svém vánočním projevu, pocházel původně právě od Kysilky, jenž tak vyvracel, že by existovala nějaká opravdová krize. „Ta moje skončila někdy kolem roku 2000, kdy začala ekonomika růst.“ Znovu se objevila při ekonomické krizi, následně pak zase skončila, kdy vzrostla důvěra v českou ekonomiku. „Jsme schopni nakupovat, jsme schopni investovat, což je hnacím motorem české ekonomiky.“

„Česká ekonomika stojí a padá na exportně orientovaném průmyslu, jemuž intervence pomohly,“ okomentoval Kysilka uměle oslabovanou korunu vůči euru. „Očekávám, že intervence na konci roku skončí,“ dodal a uvedl, že si myslí, že nedojde ke skokovému posílení koruny, tudíž by neměl nastat problém. Kdyby neexistovala ona opatření, byla by podle něj koruna kolem 25,5 Kč za jedno euro. „Rozhodně to nebude skokem, protože ČNB bude ochotná a hlavně schopná to uřídit.“

Budoucím guvernérem ČNB podle něj bude Jiří Rusnok, který má velmi dobré cítění pro chod ekonomiky.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…