Ekonomka se naštvala a sdělila příběh, jak stát zbytečně šikanoval firmu a zkazil jí Vánoce

10.01.2014 11:53

Stát může klidně poctivé lidi označit za zloděje a neuděláte s tím nic. Skutečný příběh konkrétní firmy na svém blogu popsala známá ekonomka a publicistka Markéta Šichtařová. Ta zmínila případ, kdy finanční úřad den před Vánocemi oznámil firmě obrovský nedoplatek na daních, který ale neodpovídal skutečnosti a až do druhého ledna nebylo možné zjistit, o co jde.

Ekonomka se naštvala a sdělila příběh, jak stát zbytečně šikanoval firmu a zkazil jí Vánoce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Šichtařová sice neuvedla název dané firmy, ale podle jejích slov se jedná o existující a celkem nevelkou společnost, která dostala 23. prosince odpoledne do datové schránky zprávu se sdělením, že přeplatek na dani z příjmů právnických osob ve výši 60 tisíc bude použit k úhradě daňového nedoplatku ve výši 270 tisíc korun.

„Pan jednatel na zprávu nejprve vypleskl oči, pak usoudil, že si asi sedí na vedení, protože to je nějaká hloupost, a zprávu přeposlal svému panu účetnímu, jestli z toho nebude moudřejší. Pan účetní na zprávu vypleskl oči, pak si šel dát panáka, pak si zprávu přečetl ještě jednou, jestli mu to snad ten panák trochu neobjasní, a jelikož neobjasnil, šel si dát druhého. A pak nažhavil telefon a zavolal panu jednateli, že si buď sedí na vedení a je to nějaká hloupost, nebo že si sedí na vedení a je to pěkný průšvih. Protože nedoplatek větší než čtvrt milionu je pro tak malou firmu celkem, řekněme, předimenzovaný,“ píše ekonomka.

Vzhledem k tomu, že se událost stala 23. prosince odpoledne, nebylo už možné úředníka z finančního úřadu sehnat. A to až do konce roku. „Jeho posledním počinem v roce 2013 bylo odeslání zprávy do datové schránky, a pak to až do roku 2014 zabalil. Takže není, koho se zeptat, co to má k čertu znamenat. A pokud má firma daňový nedoplatek, každým dnem jí naskakuje penále a nedoplatek roste,“ připomíná Šichtařová na svém blogu.

Firma tak měla zkažené Vánoce a účetní během svátků pátral v účetnictví, jestli nenajde nějaký starý daňový nedoplatek. Nenašel. Všechno bylo v pořádku. Na finanční úřad bylo možné se dovolat až druhého ledna a úředník prý jen jednoduše sdělil, že kvůli novému informačnímu systému došlo k mýlce a firma má přeplatek 110 tisíc a položil telefon.

„Když běžný člověk nazve politika do očí veřejně třeba nějakým hospodářským zvířetem, či osočí ho, že krade, zpravidla následuje soud. Pan politik obyčejně argumentuje, že se mu coby váženému představiteli státu dostalo nemalé psychické újmy, a požaduje přinejmenším veřejnou omluvu, většinou ale i finanční odškodnění. Zato když stát nazve poctivou společnost lumpem, který neplatí daně, když stát zkazí nevinným lidem svátky, je to bráno jako zcela v normě. Co z toho plyne? V rámci vyváženosti by už žádný politik nikdy neměl být připuštěn za údajnou urážku před soud. Škoda každé, která padne vedle!“ dodala rázně Markéta Šichtařová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rp

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…