Erik Best překvapil: V USA je situace ještě horší než v České republice

14.04.2015 11:38

Všechny, kteří v poslední době s oblibou lamentují nad svobodou slova v českých médiích, zejména poté, co na jednotlivá vydavatelství vyhlásili útok místní vlivní podnikatelé, nejspíš překvapí statistika organizace „Reportéři bez hranic“. Z ní totiž vyplývá, že Česko je ve svobodě slova třinácté na světě, v žebříčku mezi Rakouskem a Německem a před zeměmi, jako je Švýcarsko.

Erik Best překvapil: V USA je situace ještě horší než v České republice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best

Zato USA se v roce 2014 v pořadí propadly až na 46. místo, do společnosti Haiti a Nigeru. Jako příklad praxe v této zemi lze prý uvést zkušenost dokumentaristky Laury Poitrasové (letos oceněné Oscarem), která po natočení filmu o válce v Iráku podle svých vlastních slov byla „zapsána na tajný seznam“, což se projevuje například tím, že jí od té doby byla asi čtyřicetkrát věnována mimořádná péče na letišti při příletu do země.

Celý text E. Besta ZDE

Toto českým novinářům ani s Babišem v žádném případě nehrozí, jak píše v komentáři americký novinář Erik Best. A jakkoliv prý Reportéři bez hranic nejspíš ještě nezachytili změny na české mediální scéně (zatím prý dospěli k tomu, že se oligarchizuje mediální trh na Ukrajině), není podle Besta možné jednoznačně říct, že v ČR došlo k poklesu svobody tisku.

„Pokud chce novinář, podnikatel nebo jiný odborník veřejně vyjádřit svůj názor, může najít způsob tak učinit bez obav z toho, že to bude mít neblahé následky ze strany vlády. Mnoho vydavatelství nevlastněných oligarchy je ochotných otisknout nekonformní názory a nikdo za to autora nezastaví na letišti nebo na hranicích,“ píše Best.

Je podle něj zřejmé, že k určitým změnám došlo. Například titulní strany tištěných deníků jsou dnes zcela zjevně vyhrazeny politickým či obchodním zájmům svých vlastníků. „Když je například potřeba odvolat ministra, nejlépe k tomu poslouží titulní strana,“ píše. Na dalších stránkách však prý jsou vlastníci médií očividně ochotni tolerovat i kritické zprávy. Dělají to s jistotou, že tím veřejné mínění nebude příliš ovlivněno, protože pouze titulní strany dokáží opravdu něco změnit,“ myslí si Best.

A pokud prý novináři mají problém i s těmito okolnostmi své práce, mohou odejít do nezávislých médií, která začala mediální scénu oživovat v nebývalém počtu. Samozřejmě to s sebou nese zvýšená rizika, která ale podle něj zažívá každý, kdo v touze po nových směrech odchází ze zavedené velké firmy do dynamického, ale nejistého startupu.

„S touto volbou musí čeští novináři žít: pracovat pro oligarchu a smířit se s omezenou svobodou slova, nebo zůstat nezávislí a doufat, že se najde dost čtenářů a inzerentů, aby všechna ta svoboda slova stála za to. Výběr to moc dobrý není, je to ale pořád lepší než v Americe,“ končí Erik Best svůj text pro Mediažurnál.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

migranti

Dobrý den, prohlášení Nerudové o migrantech jsem taky nepobral. Ale můj dotaz zní, zda se ví, kolik je v ČR aktuálně migrantů? A co si myslíte o migrantech z Ukrajiny? Máme je přijímat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

11:08 Zdeněk Pohlreich zničil dnešní politiku. „Na plný kule...“

„To, co mně na tom vadí nejvíc, je to, že tady někdo do tebe něco hustí na plný kule a snaží se tě p…