Většina poslanců se staví kriticky k výsledkům nedávného mimořádného summitu EU a členské země by se podle nich místo ochrany vlastních hranic měly zaměřit na záchranu životů běženců. Ve společném usnesení většiny frakcí proto vyzvali k větší otevřenosti hranic vůči uprchlíkům, kterým by jednotlivé státy měly udělovat azyl na základě kvót. "EP vyzývá členské státy, aby více přispívaly do stávajících systémů přesídlování," uvádí se v rezoluci, která požaduje po evropských zemích rovněž urychlení azylového procesu, což by umožnilo udělit azyl většímu počtu žadatelů.
Téma kvót rozdělilo v hlasování české europoslance
Juncker označil za vážnou chybu ukončení záchranné operace Mare Nostrum, kterou financovala Itálie a která v minulých dvou letech vedla k záchraně desetitisíců životů. "Nebylo normální, aby to celé financovala Itálie," řekl šéf komise. Závěry vrcholné schůzky, na níž představitelé unie přijali plán počítající se ztrojnásobením finančních prostředků do probíhajících bezpečnostních operací ve Středozemním moři, označil Juncker za nedostatečné.
Téma kvót rozdělilo v hlasování české europoslance. Vládní sociální demokraté je podpořili bez ohledu na to, že premiér Bohuslav Sobotka se vyslovil proti jejich zavedení. "Jsou jedním z dílčích řešení, které by měly napomoci, aby Itálie, Řecko či Španělsko nezůstaly při řešení tohoto problému samy," zdůvodnil svou podporu návrhu Miroslav Poche, podle něhož by ale základem řešení situace uprchlíků měla být zvýšená pomoc přímo v oblastech jejich původu, zvláště v severní Africe.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp