Europoslanec odpovídá Černochové, která jej nazvala komunistou: Armáda má bránit zemi, ne svrhávat režimy

09.07.2014 16:04

Šéf strany Svobodných občanů Petr Mach se rozhodl reagovat na kritiku, která se na jeho hlavu snesla od poslankyně Jany Černochové (ODS). Ta jeho výroky ohledně role českých vojáků na zahraničních misích NATO označila za komunistické. Mach v textu, který zaslal redakci ParlamentníchListů.cz vyzývá odésáckou členku sněmovny k diskuzi. „Místo laciné kritiky raději používejme argumenty,“ vzkazuje jí.

Europoslanec odpovídá Černochové, která jej nazvala komunistou: Armáda má bránit zemi, ne svrhávat režimy
Foto: hns
Popisek: Petr Mach v půlnočním rozhovoru

Mach se v dopise ohradil proti přirovnání své osoby ke komunistům, přičemž apeluje na poslankyni, aby místo urážek raději používala argumenty. „Paní poslankyně Černochová (ODS) říká, že mluvím jako komunisté, když kritizuji koncepci zahraničních misí české armády. Kdo nemá argumenty, uchyluje se k tomu přirovnat oponenta ke komunistům. Pojďme raději používat argumenty,“ píše.

Česká armáda má podle informací Petra Macha vojáky v Mali, Kosovu, Somálsku a Afgánistánu. Navíc se prý účastnila misí i v Libyi a v Srbsku. „Jak to prospělo ochraně České republiky?“ táže se po smyslu zahraničních misí českých vojáků a dodává, že jich na nich padlo již dvacet čtyři.   

Celý text Petra Macha ZDE

„Základem mých úvah o armádě je myšlenka, že naše země musí mít armádu, která bude sama, případně v alianci s partnery, schopná bránit naše území před nepřátelským útokem i pomoci bránit před nepřátelským útokem území našich aliančních partnerů,“ předkládá svůj pohled na věc.

Podle mínění čerstvého europoslance bychom se také neměli nechat ukolébat naším členstvím v Severoatlantické alianci a budovat armádu, která by v případě ohrožení našeho území byla připravená k jeho obraně. Mělo by dojít i k diferenciaci vojenských spojenectví České republiky. „Takovým spojenectvím mohla být smlouva o účasti na protiraketové obraně, kdyby nebyla Topolánkovou vládou chystána za zády veřejnosti a kdyby bylo jasné, že smlouva pomůže ochránit Českou republiku před nepřátelským raketovým útokem,“ myslí si.

A přidává doporučení i samotnému NATO. Mělo by si dát pozor, aby nebylo zneužíváno k něčemu, co mu nepřísluší. „Třeba ke svrhávání režimů,“ dává příklad. NATO totiž prý bylo založeno výhradně jako obranná aliance.

„Svobodní považují – vedle závazku pomoci napadenému členu aliance – za oprávněné podílet se pouze na misích, které bezprostředně snižují rizika pro Českou republiku,“ uzavírá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…