Evropa prý zdůrazňuje jiný řád světa. Václav Cílek to dokazuje na historii zahrad

19. 3. 2016 19:10

Klimatolog a geolog Václav Cílek na webu Echo24.cz publikoval svou esej, v níž píše, že nejsme v divočině. Evropa podle něj zdůrazňuje jiný řád světa. A nedokazuje to na ničem jiném než na zahradách.

Evropa prý zdůrazňuje jiný řád světa. Václav Cílek to dokazuje na historii zahrad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

„Úplně ta poslední věc, kterou bych chtěl dělat, je psát historii zahrad. Když v malém, zachovalém italském městě Pienza, které s Čechami spojuje postava papeže Pia II. z rodu Piccolominů, přijdete do knihkupectví, napočítáte více než 40 knih o zahradách v italštině. Speciální monografie se zabývají orientálními, fantaskními či alchymickými vlivy na zahradní architekturu. Knih o zahradní architektuře jsou dnes stovky,“ píše úvodem. Následně se však podle svých slov vrací k lidové a proletářské zahrádce.

Všímá si například beduínských zahrádek v Súdánu a v Egyptě. „Byly pečlivě chráněné před kozami a někdy měly plochu jen 1–2 m². Působily velice přírodně a neuspořádaně. Někdy byly založeny ve starém barelu nebo polorozbité nádobě na vodu. Pěstovalo se v nich zejména koření a něco málo zeleniny. Kdyby nebyly obehnané plůtkem, ani bychom si nevšimli, že to je zahrádka. Představuji si, že takhle nějak mohly vypadat zahrádky už v mladším paleolitu,“ konstatuje s tím, že archeologické výzkumy ukázaly, že jedny z prvních monumentálních zahrad se objevují již v egyptské Staré říši. 

  • Původní text ZDE

„První moderní zahrady se objevují v italské rané renesanci a zřejmě jsou inspirovány byzantskými a islámskými zahradami. Pro italské zahrady jsou typické zídky, sochy a geometrická úprava záhonů. Je to další místnost v létě tak teplého domu. Touha po ‚absolutní‘ geometrii je výrazná už v těch nejstarších evropských zahradách, protože musíme zdůraznit jiný řád světa – že nejsme v divočině,“ uvedl Cílek. Všiml si také následně francouzských zahrad či anglických parků.

„Běžný český zámecký park vypadá tak, že těsně k domu se přimyká italská zahrada. Ta se rozšíří do zahrady s francouzskými prvky, pak přejde nejprve do anglického parku a potom do normálního přírodního lesa. Užitkové zahrádky mají tendenci odnést si z této vysoké zahradní kultury jen letmý motiv – geometricky zastřižený keř anebo plastiku. Specialitou českých a některých německých zahrádek bývaly z kousků kamene a betonu slepené kopie romantických hradů kolem osázené netřesky a lomikámeny. Nebylo možné mít doma zámek, ale jeho pohádkovou kopii. Na současnou užitkovou zahrádku se tak můžeme dívat jako na vcelku náhodné setkání pravěké chaotické zahradní plošky, renesanční geometrické tradice a zmenšené, naivní napodobeniny vysoké zámecké či církevní kultury. Výsledek je živý a báječný,“ uzavřel Cílek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

21:09 Eurosvazáci táhnou do války. Přitom nemají lidi, techniku, vůbec nic. Analytik Koller plasticky vylíčil katastrofu, která nás čeká

Vojenský analytik Martin Koller tentokrát ve své analýze pro ParlamentníListy.cz rozebírá reálnost p…