V úvodu se věnoval summitu o klimatu v Paříži. Do jisté míry ho vnímá jako přelomový, jenže bude záležet na tom, jestli budou dohodu státy dodržovat. Dohlížet by na to mohla OSN, ale o konkrétních formách kontroly se ještě jedná. Ve prospěch pozitivního vývoje hovoří i skutečnost, že se nám daří vyrábět stále efektivnější baterie. „V tom smyslu dochází už nyní k velkému posunu a další očekávání bude hnát samotnou změnu,“ věří Švejnar.
Projde dohoda Kongresem?
Stojí za pozornost, že se stále snižuje poptávka po ropě a na straně druhé Saúdská Arábie a další státy prodávají ve vysokých objemech, aby vytlačily konkurenci v podobě břidlicového plynu a jiných zdrojů. „Levná ropa představuje pro Evropu dobrou zprávu... Pro ruskou ekonomiku je smutná zpráva ta, že pokles ceny o deset dolarů na barel znamená pokles o jedno procento ekonomiky,“ doplnil host. Pokud se situace v dohledné době nezmění, Rusko bude mít opravdu problém.
Americký prezident Barack Obama prý udělá maximum pro to, aby tuto dohodu nebylo nutné schvalovat v Kongresu. A teoreticky se mu to může podařit, protože může říct, že jde jen o pokračování dohod, které USA už ratifikovaly.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp