Společně s Českou republikou a Slovenskem komise navrhla stejný postup vůči Belgii, Dánsku, Nizozemsku a Rakousku. V současnosti je řízení kvůli nadměrnému deficitu vedeno vůči 17 členským zemím EU. Pokud ministři v Lucemburku návrh komise potvrdí, klesne tedy jejich počet na 11. Na jaře 2011 bylo v tomto procesu dokonce 24 z tehdejších 27 členských zemí Unie.
Konvergenční program české vlády nyní předpokládá růst deficitu letos na 1,8 procenta a v roce 2015 na 2,3 procenta HDP
Česko se do řízení dostalo v roce 2009, tehdy deficit veřejných financí dosáhl 5,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP), referenční hodnota jsou přitom tři procenta. V potřebné lhůtě byl pak snižován, až v roce 2013 dosáhl hodnoty 1,5 procenta HDP.
Také Slovensko bylo do řízení zařazeno v roce 2009, tedy za první vlády nynějšího premiéra Roberta Fica. „Slovensko si zaslouží vystoupit z procedury nadměrného deficitu. Podařilo se nám zlepšit hospodaření státu. Letos i v příštím roce bude veřejný deficit pod třemi procenty hrubého domácího produktu," řekl novinářům slovenský ministr financí Peter Kažimír.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp