Evropská unie neproplatí Česku 500 milionů Kč za monitorovací systém

01.10.2018 21:10

Evropská unie neproplatí Česku zhruba půl miliardy korun za český monitorovací systém pro čerpání evropských fondů z programového období 2007 až 2013. Důvodem je to, že soutěž na IT zakázky nebyla transparentní. Dnes to uvedl server Neovlivní.cz. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které zodpovídá za čerpání evropských dotací, ČTK sdělilo, že od EU obdrželo zprávu, na odpověď má čas do poloviny listopadu.

Evropská unie neproplatí Česku 500 milionů Kč za monitorovací systém
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Podle zjištění Neovlivní.cz zaslala Evropská komise verdikt v minulých týdnech. „Píše se v něm, že veřejné zakázky takzvaného monitorovacího systému pro čerpání evropských fondů byly netransparentně vysoutěženy, a korekce tedy bude podle požadavků na 100 procent zakázek. To v překladu znamená, že komise odmítla proplatit kompletně všechny zakázky spojené se systémem,“ uvedl server.

Podle jeho informací jde o 18,4 milionu eur, tedy zhruba 470 milionů korun. Možnost, že by MMR nahradilo tento výpadek dodatečnými projekty, je velmi nepravděpodobná, píše Neovlivní.cz. Šlo totiž o programové období 2007 až 2013, které už je ukončené.

„MMR obdrželo zprávu ve věci uzavření programu Technická pomoc pro období 2007 až 2013 od Stálého zastoupení České republiky při Evropské unii. MMR v současné době analyzuje další postup při uzavírání programu. Máme čas na odpověď Evropské komisi do půlky listopadu. Jde o standardní proceduru při uzavírání jakéhokoliv programu vůči Komisi ze strany členského státu,“ sdělilo ministerstvo ČTK v tiskové zprávě.

Evropská komise podle Neovlivní.cz nechce proplatit zakázky související s informačními systémy Monit7+ a Benefit. Dodavatelem těchto systémů byla firma Tesco SW. Firma na svém webu uvádí, že tyto systémy měly být hrazeny z fondů EU.

Problém podle Neovlivní.cz vznikl už v roce 2002, kdy sociálnědemokratický ministr Petr Lachnit ve vládě premiéra Miloše Zemana správu monitorovacího systému zadal Tesco SW bez výběrového řízení. Proti této informaci se ale Tesco SW ohradilo. Lachnit podle firmy nikdy Tesco SW žádnou zakázku nezadal. Podle mluvčího Tesco SW Tomáše Jelínka řešil Lachnit v roce 2002 vytvoření centrálního monitorovacího systému ČR MSSF, a to veřejnou soutěží se čtyřmi účastníky. Tendr vyhrála IBM, ale když nemohla dostát závazkům, MMR si podle Jelínka nechalo dodat systém od firmy ICL (dnes S&T), která v tendru skončila druhá.

Prostřednictvím monitorovacího systému evropských fondů vyhlašují řídicí orgány výzvy k předkládání žádostí a přijímají konkrétní projekty. Pro období 2014–2020 nahradil tři rozdílné systémy řízené třemi ministerstvy a centrální zastřešující systém z minulého programového období.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …