Na základě návrhu Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Okresní soud v Ostravě povolil několikero odposlechů telefonních stanic, které používali podezřelí. Státní zástupce pak schválil sledování osob a věcí, při kterém mohou být pořizovány zvukové, obrazové, případně jiné záznamy, při nichž nesmí být zasahováno do nedotknutelnosti obydlí, do listovního tajemství. Zjednodušeně řečeno, šlo o odposlech a pravděpodobně i o videokameru v už známé kavárně Delux v olomouckém hotelu Janiš. Žalobce tak povolil odposlech ve veřejných prostorách, který byl zaměřen především na náměstka krajského olomouckého policejního ředitelství Karla Kadlece, podnikatele a blízkého přítele bývalého vlivného místopředsedy ODS Ivana Langera, a dalších, s nimi se scházejících osob.
Soudce z Ostravy následně povolil i „sledování osob a věcí, při kterém mohou být pořizovány zvukové, obrazové, případně jiné záznamy, jimiž může být zasahováno do nedotknutelnosti obydlí, do listovního tajemství nebo zjišťován obsah jiných písemností a záznamů uchovávaných v soukromí za použití technických prostředků“. Co si pod touto formulací představit? Odposlech telefonu Karla Kadlece včetně počítačů a datových úložišť, které Kadlec používal. Policisté také nechali napíchnout dvě kanceláře v krajském policejním ředitelství, ve kterých se Kadlec pohyboval. Technici Útvaru zvláštních činností nainstalovali další štěnici do kanceláře Generální inspekce bezpečnostních sborů, která sídlí ve stejné budově v olomouckých Hodolanech. Dále detektivové ÚOOZ sledovali aktivity na privátních e-mailových adresách Kadlece a Kyselého na serveru Seznam.cz.
„Na základě příkazů a povolení byla také zaznamenána komunikace a osobní schůzky mezi podezřelými. Veškeré skutečnosti byly policejním orgánem vyhodnoceny a souvisle provázány se schůzkami, které proběhly mezi Ivanem Kyselým, Karlem Kadlecem, Radkem Petrůjem, Jiřím Rozbořilem a dalšími podezřelými osobami, například Ivanem Langerem, Milanem Pospíškem a tak dále,“ konstatuje detektiv ÚOOZ odůvodnění zahájení trestního stíhání. Pospíšek v době sledování vedl Službu kriminální policie, po zatčení podezřelých svůj post opustil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný