Expert strhal vyslýchací žurnalistiku ČT: Ti moderátoři snad vážně věří, že oni píší dějiny

14.09.2013 13:49 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Z toho, co zaznamenaly sdělovací prostředky v uplynulém týdnu, zaujal mediálního odborníka Petra Žantovského článek ruského prezidenta Putina v americkém deníku New York Times. Z domácích luhů a hájů si bere na paškál Kalouskovu lež, Bursíkovu nepoučitelnost a vyslýchací žurnalistiku České televize ve srovnání s TV Barrandov.

Expert strhal vyslýchací žurnalistiku ČT: Ti moderátoři snad vážně věří, že oni píší dějiny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Trochu netradičně zamíříme na úvod pravidelného ohlédnutí za uplynulým týdnem v médiích do zahraničí. „Těžko můžu začít něčím jiným než článkem pana prezidenta Putina v New York Times, který zajímavě rozvířil politické a mediální ovzduší. Z politického hlediska je to velice neobvyklé, protože to se nestává každý den, aby prezident jedné supervelmoci v podstatě inzeroval, když to řeknu v hodně velkých uvozovkách, zásadní názory na spornou věc v jednom z hlavních deníků, které vycházejí ve druhé supervelmoci,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Mediální expert marně loví v paměti, že by například Chruščov nebo Brežněv publikovali v amerických novinách nebo naopak, že by Izvestija nebo moskevská Pravda otiskly Cartera nebo Reagana. „To je skutečně velmi neobvyklé a vypovídá o tom, že svět se zmenšil a že globální vesnice je skutečně toho druhu, že si vidíme skutečně přes rameno. Těžko už můžeme klást nějaké umělé technické nebo ideologické zábrany volnému soupeření myšlenek. Je to strašně dobře a já jsem to v tomto kontextu velice uvítal,“ přiznává Petr Žantovský.

Putin si před lídry velmocí nebral servítky

Oceňuje ale i obsah toho, co ruský prezident uvedl. „Prezident Putin řekl naprosto natvrdo a zaznělo to takhle poprvé a je příznačné, že je to po summitu v Petrohradu, že pachatelem chemického útoku v Sýrii není vláda Bašára Asada, nýbrž povstalecká guerilla, která tím samozřejmě sleduje ´pozvání´ spojenců ze Západu i islámistických spojenců z regionu do Sýrie na rozpoutání další války nebo občanského konfliktu, dalšího ´Arabského jara´, což je fenomén, který se ukázal jako prolhaný a velmi nebezpečný zejména pro lidi těch zemí, kterých se to týkalo,“ upozorňuje mediální odborník.

Zaujalo ho v té souvislosti, že do zasvěcené veřejnosti pronikl i dokument, který zřejmě pochází z diplomatických zdrojů. „Popisuje průběh diskuse právě na tom summitu, kde si Putin zjevně v přítomnosti lídrů velmocí, ať už to byla paní Merkelová nebo pan Hollande či pan Cameron, nebral servítky a velmi radikálně jim řekl, co si myslí o jejich chování vůči tomu problému Blízkého i Středního východu, vůči problému růstu islámismu a vůči tomu, jaké různé geopolitické síly se tam střetají,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

7:35 Řev v supermarketu BILLA. Kvůli Ukrajince. Fridrichová tleská

„Co si to, ku*va, dovolujete? Co to říkáte? Držte hubu a chovejte se slušně!“ Takhle vypadala ostrá …