Podle zmíněné zprávy mezivládního panelu bylo první desetiletí 21. století nejteplejším od roku 1850. A to i přesto, že se rychlost oteplování ovzduší v poslední době mírně zpomalila. „Rychleji se oteplovaly hlubiny oceánů a zrychlilo se tání ledu v Grónsku a Antarktidě,“ napsal Špidla s tím, že oceány se okyselují a jejich hladina stoupá stále rychleji, což ohrožuje oceány jako klíčový ekosystém.
Bez snížení emisí budou takové změny klimatu, které lidstvo nezvládne
To, že většina právě probíhajících změn klimatu je důsledkem lidské činnosti, je prý jisté už s 95procentní jistotou. „Bez podstatného a rychlého snížení uhlíkových emisí budou dopady změn klimatu větší, než na jaké je lidstvo schopno se adaptovat,“ varuje expremiér.
Aby bylo možno udržet celkový růst teploty pod dvěma stupni Celsia, je nutné do roku 2030 snížit emise skleníkových plynů nejméně o 40 %, zvýšit energetickou účinnost o 27 % a zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na nejméně 27 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam