Expremiér se vysmál Stropnickému za to, jaké zbraně nakupuje

10. 7. 2017 21:01

Ministerstvo obrany nakoupí nové přenosné protiletadlové raketomety RBS-70NG. Šestnáct odpalovacích zařízení bude stát podle předpokladů zhruba miliardu korun bez DPH. V příštích třech letech je dodá švédská firma Saab Dynamics AB. Kromě toho armáda zmodernizuje 33 samohybných houfnic Dana a nakoupí 17 nových děl. Jiří Paroubek rozhodnutí ministra obrany Stropnického kritizuje. Jde podle něj pouze o „plýtvání“ v návaznosti na „přání“ nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Expremiér se vysmál Stropnickému za to, jaké zbraně nakupuje
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Zakázka na nové raketomety představuje podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jednu z podstatných součástí české protivzdušné obrany. „Je pro naše vojáky ze Strakonic. V současnosti používáme 16 těchto komponentů, dalších 16 chceme nakoupit,“ řekl novinářům ministr.

Předmětem zakázky je nákup 16 odpalovacích zařízení RBS-70NG a dalšího materiálu. Nahradit mají technicky zastaralou protiletadlovou techniku pozemní protivzdušné obrany, raketový komplet S-10M ruské výroby. „Tím bychom se definitivně zbavili zastaralé sovětské techniky,“ konstatoval Stropnický.

To se ale nelíbí bývalému premiérovi Jiřímu Paroubkovi. „Tyto raketomety s raketami krátkého doletu mají dosah pět až deset kilometrů. Jsou určeny k ničení vrtulníků či letadel, ale také střel s plochou dráhou letu a klouzavých pum. Proti komu vlastně mohou být prakticky použity? Eventuální teroristé přece ani helikoptérami nebo raketami s plochou dráhou letu nedisponují,“ kritizuje rozhodnutí Paroubek.

Podle Paroubka je to „zkrátka jen další vyhazování peněz daňových poplatníků, abychom udělali dobře zahraničním výrobcům zbraní a zvýšili životní úroveň některých zainteresovaných politiků a vysokých státních úředníků“.

Ing. Jiří Paroubek

  • LEV 21
  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Záminkou je podle Paroubka „přání či požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa na dramatické navýšení vojenských rozpočtů až na dvě procenta HDP. „V českých podmínkách by to znamenalo jít z dnešních 52 miliard korun na téměř dvojnásobek vojenských výdajů. Zbytečnost takovýchto výdajů je zřejmá, jde jen o další vyhazování peněz ministerstvem obrany a českou armádou,“ kritizoval rozhodnutí Paroubek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: maz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

11:11 Okamura na tiskovce seřval redaktorku ČT: Vy se ptáte na dezinformace, přitom ČT je jedním z nejvíce dezinformačních médií v zemi! To stačí

Šéf SPD Tomio Okamura předstoupil před novináře, aby představil svého stranického kolegu a nominanta…