Exprezident USA Jimmy Carter: Povím vám příběh, jak Saudové veřejně zavraždili dívku a jejího přítele

28.01.2016 13:01

39. prezident Spojených států amerických Jimmy Carter ve své nejnovější knize „Ženy, náboženství, násilí a moc“ vzpomíná. Chtělo by se říci, že na veselé příběhy z fungování jeho úřadu, ale tak to není. Ostatně obsah titulu napoví některé z kapitol: Násilí a válka, genocida děvčat, domácí násilí, znásilňování, otroctví…

Exprezident USA Jimmy Carter: Povím vám příběh, jak Saudové veřejně zavraždili dívku a jejího přítele
Foto: repro youtube, tan
Popisek: James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. je americký demokratický politik, byl 39. prezidentem Spojených států amerických

„Vzpomínám si, že v prvním roce mého působení v Bílém domě byli v Saudské Arábii veřejně popraveni muž a žena, kteří žili společně, a jejich žádost o sňatek otec dívky zamítl. Příběh zaujal jednoho britského novináře, který posléze natočil film Smrt princezny. Oficiální představitelé saudské vlády si vehementně stěžovali, když se hraný dokument vysílal ve Velké Británii, ale nepodařilo se jim zabránit jeho odvysílání veřejnoprávním médiem v USA a to navzdory tlaku ropné společnosti, která byla hlavním sponzorem PBC. Tehdy jsem zjistil, že ve světě existují zvláštní zákony a zvyklosti, jež jsou příčinou drastických osudů žen, které měly mimomanželský sex, ale zároveň jsem si uvědomoval, že Písmo svaté tento nejvyšší trest hájí,“ píše exprezident Carter v knize, která rozhodně stojí za přečtení.

Někdejší americký prezident se v textu podrobně zabývá předsudky, diskriminací, násilím, zkresleným výkladem náboženských textů (Bible, Koránu a dalších), fyzickým a duševním týráním, chudobou, nemocemi a válkami z hlediska ženské nerovnosti, existující dnes na celém světě. Carter ukazuje, že muži sice s tímto stavem věcí mnohdy nesouhlasí, ale mlčí, aby si zachovali dominantní postavení.

  • detaily titulu ZDE

Jimmy Carter navštívil se svou ženou 145 zemí světa a společně založili neziskovou organizaci The Carter Center, která aktivně působí v polovině z nich. Měl příležitost seznámit se s lidmi z často velmi odlehlých vesnic v džunglích i pouštích. Dozvěděl se mnoho z jejich osobního života, zvláště to, že nerovnost mezi pohlavími roste stále rychleji a platí to stejnou měrou pro země bohaté i chudé.

Carter si sice uvědomuje, že ekonomická nerovnost ve světě představuje čím dál větší problém, ale zároveň již dospěl k pevnému přesvědčení, že nejvážnějším a všeobecně opomíjeným problémem se celosvětově staly deprivace a týrání žen i dívek, jež převážně povstaly z falešného výkladu některých náboženských textů a rostoucí tolerance vůči násilí a válkám – podle jeho slov naneštěstí tento příklad světu poskytly samotné Spojené státy americké. Carter zdůrazňuje, že kromě velkého utrpení žen, o němž se téměř nemluví, tu je i zničující dopad na ekonomiku v důsledku toho, že k prosperitě nemůže přispět nejméně polovina lidské populace na Zemi.

Poutavě psanou knihu vydalo nakladatelství Triton

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…