FOTO Včera před sněmovnou: Mírové hnutí spisovatelky Procházkové zastavilo Zaorálka. A ten je příjemně překvapil

17.09.2014 15:41

Hnutí Evropané proti válce, v jehož čele stojí spisovatelka Lenka Procházková, uspořádalo včera před budovou Poslanecké sněmovny, v níž se právě jednalo o sankcích proti Rusku, shromáždění občanů. Chtěli tak poslance upozornit na svá stanoviska.

FOTO Včera před sněmovnou: Mírové hnutí spisovatelky Procházkové zastavilo Zaorálka. A ten je příjemně překvapil
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek

„Řada poslanců u petičních stolků podpořila svým podpisem petici - Za mírovou politiku Ministerstva zahraničních věcí ČR, nebo petici Evropané proti válce,“ informovala ParlamentníListy.cz mluvčí hnutí Eva Novotná s tím, že tentokrát se u petičního stolku zastavil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Obě strany se shodly jen na tom, že zpravodajství ČT je „hanebné“

Následovala ostrá, asi desetiminutová výměna názorů. Ani jedna strana ale ze svých argumentů neustoupila. „Shoda panovala jen v pohledu na hanebnou práci zpravodajství ČT,“ uvedla Novotná.

Zaorálek nakonec zástupcům hnutí navrhl setkání u kulatého stolu, které by se mělo uskutečnit po 30. září.

Včerejší jednání sněmovny proběhlo na základě iniciativy pravicové opozice, která soustavně kritizuje kabinet Bohuslava Sobotky za jeho lavírování a údajnou zpátečnickost vůči Rusku. Pravice ale nakonec utrpěla mírný debakl. TOP 09 se nepovedlo prosadit usnesení, v němž by poslanci uvedli, že pokládají stanovisko premiéra za nešťastné, že poškozuje dobré jméno a důvěryhodnost Česka.

Sněmovna údajně agresivní chování Ruska neodsoudila

Neprošlo ani dřívější usnesení evropského výboru, které v něm prosadili lidovci společně s TOP 09. Výbor odsoudil agresivní chování Ruska vůči Ukrajině a požadoval po vládní koalici, aby hájila české bezpečnostní zájmy ve shodě se západními demokraciemi. Plénum sněmovny ale tento názor nesdílelo.

Proti označení Ruska za agresora se jednoznačně postavili komunisté, kterým sekundovala vládní ČSSD, když jednadvacet jejích poslanců, včetně šéfa výboru pro bezpečnost Romana Váni, hlasovalo proti. Sociální demokraté s komunisty postupovali ve shodě i při následném hlasování o výzvě vládnímu kabinetu, aby postupoval v souladu se západními demokraciemi. Většina poslanců za KSČM a ČSSD se v hlasování zdržela. Jediný sociálně demokratický poslanec, který zvedl ruku pro, byl Václav Klučka. Návrh o šest hlasů neprošel.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…