Firma, která získala zakázku od Stropnického ministerstva, poslala před volbami hnutí ANO dar

8. 4. 2017 10:51

S velkou slávou podepisovali před měsícem na Ministerstvu obrany smlouvu za 255 miliónů korun s DPH na dodávku pěti a půl tisíce neprůstřelných vest pro vojáky od české firmy Argun. Jenže na začátku října loňského roku, tedy v době, kdy na ministerstvu vybírali ze čtyř nabídek balistických vest, poslal majitel firmy Argun Stanislav Petr na účet hnutí ANO 200 tisíc korun. Přitom ministr obrany Martin Stropnický je místopředsedou ANO. Píše o tom dnešní Právo.

Firma, která získala zakázku od Stropnického ministerstva, poslala před volbami hnutí ANO dar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

Podle organizace Transparency International (TI), která sleduje správné hospodaření se státními prostředky, vyvolává dar zbrojařské firmy řadu otázek. „Takový krok zbytečně zavdává závažná podezření o celém výběrovém řízení, když následně toto řízení firma vyhraje,“ řekl listu analytik TI Milan Eibl.

Jak list dále píše, ministr obrany i jednatel společnosti Argun se brání, že mezi výběrovým řízením a darem není žádná souvislost. „Žádné nepříjemné souvislosti nevidím, protože výběrové řízení bylo nastaveno na nejnižší cenu. A tu jsme my, a to dost radikálně, podali. Takže není o čem mluvit,“ cituje list Petrova slova.

Jak Petr dodal, dar poslal z důvodů sympatií k hnutí ANO v Hradci Králové pár dní před říjnovými krajskými volbami. „Chtěl jsem, aby se ANO dostalo do zastupitelstva ve městě, ve kterém žiji a kde chci, aby to k něčemu vypadalo,“ dodal podnikatel.

Ministr Stropnický je podle svých slov překvapen, že firma Argun obdarovala hnutí, jehož je členem.

„Tato informace je pro mě nová. Nemohu ovlivnit, kdo a kdy se rozhodne poskytnout hnutí sponzorský dar. Představa, že by to ovlivnilo zakázku, je scestná. Rozhodovala nezávislá komise a vítězná společnost podala nejlepší nabídku,“ sdělil Stropnický deníku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kvůli ministru Hermanovi přišla ČR za zvláštních okolností o unikátní obraz světoznámého malíře v hodnotě stovek milionů až miliardy. Jde o toto. Názor si udělejte sami…

18:03 Kvůli ministru Hermanovi přišla ČR za zvláštních okolností o unikátní obraz světoznámého malíře v hodnotě stovek milionů až miliardy. Jde o toto. Názor si udělejte sami…

EXKLUZIVNĚ Česká republika přišla za velmi zvláštních okolností o unikátní dílo světoznámého špičkov…