Fotograf vydal závažné svědectví o uprchlících a novinářích

17. 3. 2016 7:18

Podle fotografa Jana Šibíka hazardovaly humanitární organizace s životy uprchlíků. Uvedl to server Echo24.cz.

Fotograf vydal závažné svědectví o uprchlících a novinářích
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Šibík pro server popsal svůj zážitek z pondělního nelegálního přechodu zhruba dvou tisíc uprchlíků přes řecko-makedonskou hranici. Sám byl totiž na místě, v řeckém uprchlickém táboře Idomeni. A tam si právě povšiml, jak humanitární organizace distribuují mezi migranty letáky se zakreslenou pětikilometrovou cestou k hranici. A na letáku byl také zapsán čas, kdy se mají migranti k pochodu shromáždit. 

„Pomáhat se musí v mezích zákona a navádět uprchlíky k ilegálnímu přechodu hranice mi nepřipadá správné a není to ani zodpovědné,“ uvedl Šibík. Viděl totiž, jak k setkání uprchlíků skutečně došlo. A došlo i k překonávání řeky Suvy. 

Původní text ZDE.

„Když jsme k řece dorazili, bylo přes ni již natažené lano, kterého se uprchlíci při průchodu vodou přidržovali. Pomáhali jim při tom humanitární pracovníci i někteří novináři,“ podotkl. I přesto, že mnohé matky s dětmi či staří lidé řeku překonali, což Šibík považuje za nebezpečné, byli zadrženi na makedonském území a posláni zpátky. To bylo podle fotografa ale jasné od začátku. 

Následně dostali novináři, kteří s přechodem pomáhali, i humanitární organizace pokutu za nelegální přechod státní hranice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velkou debatu v ČT provázely soustavné roztržky Okamury a Hermana. „Nebát se a nekrást,“ vykřikl Schwarzenberg, když šlo o bezpečnost země

22:40 Velkou debatu v ČT provázely soustavné roztržky Okamury a Hermana. „Nebát se a nekrást,“ vykřikl Schwarzenberg, když šlo o bezpečnost země

O stavu demokracie hovořila desítka lídrů politických stran a hnutí v předvolební debatě ČT24. Moder…