Francouzi kritizují mezinárodní nadvládu dolaru

08.07.2014 11:52

Krátce poté, co byla francouzská banka BNP Paribas potrestána vysokou pokutou za porušení amerických sankcí, kritizují francouzské elity hegemonické postavení dolaru v mezinárodních finančních transakcích. Server byznys.iHNed.cz píše, že z Francie navíc zní i hlasy volající po oslabení eura.

Francouzi kritizují mezinárodní nadvládu dolaru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dolary

Dolar je v mezinárodních transakcích nadužívaný, obchodujme více v ostatních měnách. To je prý poselství z letošní sešlosti francouzského Cercle des Economistes v Aix-en-Provence, kde řada účastníků z ekonomických i politických elit vystoupila proti současné praxi téměř výhradního používání amerického dolaru.

Francouzi tím podle serveru byznys.ihned.cz reagovali na kauzu banky BNP Paribas. Ta nedávno dostala od americké vlády rekordní pokutu ve výši 9 miliard dolarů za to, že prováděla finanční transakce v dolarech zemím, kterým to americké úřady zakázaly.

Když prý francouzská vláda lobbovala za zájmy BNP Paribas, zdůrazňovala právě to, že banka neporušila žádné evropské normy. Rozvířila tak debatu, zda se bankovní dům nestal obětí přebujelého amerického právního systému.

Francouzský ministr financí Michel Sapin na konferenci prohlásil, že si v mezinárodních platbách přeje posílit roli eura i měn rozvíjejících se ekonomik na úkor dolaru. Sapin podle serveru byznys.ihned.cz dále prohlásil, že potřebu zlomit dolarovou hegemonii ve světových finančních transakcích projedná s ostatními evropskými ministry financí na pondělním zasedání Rady EU v Bruselu. Konkrétněji však prý plánované kroky nepředstavil.

Jeho šance současnou situaci zásadně změnit však ekonomové spíše zpochybňují. Na 87 procent všech přeshraničních obchodů je dnes prováděno v dolarech, uvádí server.

Oslabte euro vůči dolaru

Snaha o diverzifikaci měn při mezinárodních transakcích není jediným aktuálním francouzským verbálním útokem na dolar. Vysoký manažer Airbusu Fabrice Brégier prý vyzval Evropskou centrální banku, aby začala intervenovat proti, podle něj nevýhodně, vysokému kurzu eura vůči dolaru.

„Evropa zkrátka nemůže být jedinou hospodářskou zónou na světě, která nepřemýšlí o své měně jako o zbrani. Jako o klíčovém prostředku k posílení ekonomiky," řekl prý Brégier v rozhovoru pro Financial Times s tím, že by se mělo euro uměle oslabit o přibližně deset procent z hodnoty 1,35 dolaru na „snesitelnější" 1,20 až 1,25.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…