Jiří Pehe tvrdí, že se v řecké krizi musí opatrně našlapovat, neboť je tato země členem NATO, a pokud by opustila alianci, mohla by se přiklonit k Rusku, ale třeba také vyhrotit spor s Tureckem o Kypr. Relativně malá ekonomická krize by se tak mohla rozrůst do podstatně složitějších problémů. Jenže Doležal oponuje, že v řecké krizi jde o starořímskou zásadu Pacta sunt servanda neboli smlouvy se mají dodržovat.
„Ve sporu Evropské unie s Řeckem jde o zcela zásadní problém, který přesahuje ekonomickou dimenzi. Zásada „dluhy se mají platit“ je částí obecnější zásady „pacta sunt servanda“. Pokud se v Evropě potichu přistoupí na její relativizaci, navíc na základě vydírání geopolitickými a bezpečnostními ohledy (což Řecko fakticky dělá), zhroutí se základy právního a bezpečnostního pořádku a vnitřního míru v Evropě a politická váha zemí se bude posuzovat podle jejich vyděračského kapitálu a otrlosti v jeho využívání,“ varuje Doležal. Jestliže si Řekové zvolili vládu, která chce vydírat své partnery, ať za to také nesou zodpovědnost.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp