Generál Šándor, Miroslava Němcová a čeští komentátoři. Zde jsou názory na radikální islamismus

08.01.2015 7:47

Ve středu zaútočili pravděpodobně islamističtí ozbrojenci na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo a postříleli dvanáct lidí, včetně vedení redakce. Čtvrteční český tisk vyjadřuje satirickému časopisu solidaritu (Lidové noviny na titulní stránce hlásají „Jsme Charlie Hebdo), ale zároveň nabízejí pestrou paletu komentářů.

Generál Šándor, Miroslava Němcová a čeští komentátoři. Zde jsou názory na radikální islamismus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Velvyslanectví Francouzské republiky v Praze

Teodor Marjanovič v MF DNES píše o tom, že ačkoliv se člověku příčí uplatňování kolektivní viny, zejména při pohledu na zbědované uprchlíky, masakr v pařížské redakci učinil aktuální potřebu „budovat zeď“.

Redaktor se také zamyslel nad tím, že byla vystřílena redakce humoristického časopisu, a vidí v tom záměr islamistů dát jasně najevo, že pod jejich vládou už se nikdo smát a tropit žerty nebude. Jeden ze vzkazů, který jim dnes musíme vyslat, tedy prý zní: „Smích si vzít nedáme“.

Při zamyšlení, co dělat proti islamistům, Marajanovič připouští, že nemusí být tak špatným nápadem inspirovat se v Izraeli. Ten kdysi kolem obou palestinských území postavil bezpečnostní zeď, a výsledek se navzdory kritice dostavil. Něco podobně neotřelého to prý možná bude chtít i zde.

MF DNES ale přinesla i komentář bezpečnostního analytika Andora Šándora. Ten upozornil, že masakr v Paříži byl umožněn i tím, že novinová redakce, byť chráněná policisty, je tzv. „měkký cíl“. Žádná policie ani zpravodajský systém prý nedokáží své občany ochránit na sto procent.

Šándor poznamenává, že na počátku nového tisíciletí došlo k výrazné radikalizaci muslimů, způsobené růstem napětí v řadě muslimských oblastí.

Poučení pro nás by prý mělo být, že od muslimů a dalších imigrantů je třeba důsledně vyžadovat dodržování zákonů. Řešením ale podle něj rozhodně nejsou provokace typu venčení prasat. Taková prohlášení z úst politiků podle Šándora musí řešit bezpečnostní služby. A útok v Paříži ukázal, že se jim to ne vždy musí podařit.

Petr Pešek v Lidových novinách konstatuje, že problémy s islámskými imigranty neumí v Evropě řešit prakticky nikdo. Právě Francouzi si přitom zakládali na tom, že to zvládají lépe než například příliš liberální Britové.

Zatím rostou protesty většinové společnosti, dokonce i v tolerantním Švédsku jsou zapalovány mešity. V Německu se scházejí na protestech tisíce lidí. Politici se přitom nezmohou na více, než podepisovat prohlášení proti xenofobii. Podle Peška už k řešení situace začíná být „za pět minut dvanáct“.

Jeho redakční kolega Petr Kamberský ale dochází ve svém sloupku k pozoruhodému závěru. Pozor bychom si totiž prý měli dát nejen na ozbrojené skupiny, které ohrožují náš systém, ale rovněž na ty, kteří v boji s nimi doporučují jednoduchá řešení.

„Pokud se chce liberální demokracie udržet, bude možná muset některé svobody na čas omezit. Jinak ji smetou hlasatelé radikálních řešení, kteří se napřed vypořádají s teroristy, a potom se samotnou svobodou,“ píše redaktor.

Do čtvrtečního vydání Lidových novin přispěla svým textem i poslankyně ODS Miroslava Němcová. Těžko říci, zda její text reagoval na události v Paříži, nebo byl napsán ještě před nimi, ale někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny primárně mířila na problém uprchlíků z islámských zemí. Je prý nesporné, že lidem v neštěstí je třeba pomoci.

„Ale tato pomoc má i druhou stranu. Nesmí ohrozit bezpečnost v naší zemi, nesmí přispět k radikalizaci určité části naši společnosti,“ varuje Němcová. Připomíná, že čeští emigranti, jejichž vřelé přijetí v západních zemích je nám často dáváno za vzor, přicházeli do zemí kulturně blízkých na nepředstavovali pro ně ani minimální riziko – právě naopak jim spíše přispívali.

Zároveň Němcová varuje před tím, že problematické soužití s muslimy vede ke vzestupu xenofobně laděných hnutí.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

21:20 Profesorka Hogenová: Lžou vám hned dvakrát. Tolik zbraní, to to nikdo nevidí?

Jakmile je něco samozřejmého, tak je to vždycky něco, u čeho se musíme zastavit. „Protože tím se nám…