Havlovi se za to tleskalo, Zemanovi nadáváme. Budete koukat, na jakém webu toto napsali

24. 6. 2015 21:51

Po společné schůzce ústavních činitelů je stále jasnější, že prezidentovi budou „přistřižena křídla“ v otázkách zahraniční politiky. Hlava státu nebude moci sjednávat mezinárodní smlouvy, stejně tak bude zdůrazněno, že za zahraniční politiku odpovídá vláda. Daniel Kaiser konstatuje, že se kvůli Miloši Zemanovi bohužel vzdalujeme Václavu Havlovi. Přitom by stačilo počkat, až Zemanovi skončí mandát.

Havlovi se za to tleskalo, Zemanovi nadáváme. Budete koukat, na jakém webu toto napsali
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident obdržel poukaz na let nad Vysočinou i čestný pilotní průkaz

Prezident Miloš Zeman čas od času mluví jinak než vláda. Nejvíce je to vidět na rusko-ukrajinské krizi, o které hlava státu mluvívá jako o občanské válce, přičemž umenšuje vliv Ruska v celé situaci. V jiných otázkách se ale s vládou shoduje. Navíc nemusí to být vždy dokonalé, ale Zeman jednoho dne ve funkci skončí a přijde jiný prezident, který se může chovat jinak.

Poslanci dělají to, co nemají, a zanedbávají jiný problém

„U Havla o schopnosti přinášet disentní náměty do veřejné debaty na domácí i světové scéně asi nikdo nepochybuje, ale dobré bylo i reptání prezidenta Klause proti stále hlubší evropské integraci nebo proti politické módě kolem globálního oteplování – v obou směrech dává vývoj za pravdu spíš bývalému prezidentovi než všem těm pozorovatelům znepokojeným faktem, že z Prahy zase zazněly dva různé tóny. Asi se pár lidí bude radovat, co se to zase povedlo udělat Zemanovi. Ve skutečnosti to bude další úkrok od Havla,“ posteskl si komentátor na serveru Echo24.

Připomněl také, jak vlastně rozdělení rolí mezi vládou a prezidentem vzniklo. Havel coby prezident nabídl Klausovi dohodu, že bude podporovat jeho vnitřní politiku v oblasti hospodářství a ekonomiky, za což dostane více prostoru v zahraniční politice. Jak vidno, autor má za to, že toto rozdělení bylo přínosné.

A mohlo by být přínosné i s jinými prezidenty, jenže to se teď změní, neboť politici mění ústavu tam, kde by nemuseli, a naopak nečiní nic tam, kde by měli – to jest v domácí politice. Prezidentovi by se prý měla spíše omezit svévole v sestavování vlád než v zahraniční politice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…