Hejtman Zimola: Česko je pro převážnou část imigrantů jen tranzitní zemí, nikoli cílem cesty

03.09.2015 10:12

V souvislosti s uprchlickou krizí odsuzuje Jiří Zimola (ČSSD) hysterii způsobenou šířením nepravdivých poplašných zpráv zejména na sociálních sítích i v některých médiích. V současné době také nemá zprávy, že by obyvatelé jižních Čech byli ohroženi nějakým bezprostředním nebezpečím. V případě potřeby je ale podle svých slov kraj připraven jednat. Vyjádřil se také k řadě palčivých problémů kraje včetně dostavby Temelína či dálnice D3. A řeč přišla i na krajské volby. Budete se příští rok do třetice ucházet o mandát voličů?

Hejtman Zimola: Česko je pro převážnou část imigrantů jen tranzitní zemí, nikoli cílem cesty
Foto: Jihočeský kraj
Popisek: Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Letošní léto označují meteorologové za nejteplejší a nejsušší v historii měření. Jaké škody letošní sucha v kraji způsobila? A plánujete tak do budoucna nějaké kroky k jejich zamezení?

I přesto, že hasiči vyjížděli denně až k desítkám případů, požáry takového rozsahu, jako byl například ten na Rakovnicku, se Jihočeskému kraji naštěstí vyhnuly. I tak ale došlo kvůli suchu a menším požárům k velkým škodám jak na polích, tak na majetku. Celkovou částku v tuto chvíli ještě vyčíslenou nemáme. Jsem přesvědčen, že mnohem větším škodám zabránilo i vydané nařízení o zákazu rozdělávání ohňů, jež jsem podepsal na doporučení hasičů a které trvalo 25 dnů.

Kromě sucha plní přední stránky novin i řešení uprchlické krize. Ačkoliv pro uprchlíky není Česko cílovou zemí, v posledních týdnech počet uprchlíků narůstá a v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem došlo dokonce před nedávnem i k první vážnější vzpouře uprchlíků u nás. Plánujete v souvislosti s imigrační vlnou posílení některých bezpečnostních opatření v kraji? Je to potřeba? Zasahuje nějak negativně uprchlická vlna do života občanů v kraji?

Aktuálně žádná opatření nechystáme, jelikož v současné době nemám zprávy, že by obyvatelé jižních Čech byli ohroženi nějakým bezprostředním nebezpečím. Nechci samozřejmě celou situaci okolo evropské imigrační vlny nijak zlehčovat. Evropská unie čelí v současné době velkému problému, který je třeba řešit. Nechci však, abychom podléhali hysterii způsobené šířením nepravdivých poplašných zpráv zejména na sociálních sítích i v některých médiích. Je třeba si také uvědomit, že Česká republika je pro převážnou část imigrantů jen tranzitní zemí, nikoli cílem cesty.

Jak byste v souvislosti s krizí hodnotil komunikaci a spolupráci nejen s vládou, ale i s představiteli sousedního Rakouska?  

S představiteli Rakouska, konkrétně hejtmany Dolního a Horního Rakouska, jsem se ohledně tohoto problému nedávno sešel a komunikaci bych zhodnotil jako velmi slušnou. Jsem i v kontaktu s představiteli české vlády, ale jak jsem se zmínil výše, v současnosti nevnímám nějaké extrémní hrozby, které by bylo třeba nenadále řešit. Situaci ale sleduji a sledujeme a jsme připraveni reagovat.

Volební lídry bude v ČSSD dál vybírat grémium společně s krajskými špičkami, ačkoli členové ČSSD v referendu schválili, že chtějí rozhodovat o podobě kandidátek. V primárkách ale členové budou moci měnit pouze pořadí od druhého místa, lídry budou moci jen potvrdit. Vyplývá to z návrhu volebního řádu, o němž má vedení ČSSD hlasovat v září. Co vy na to?

Současné stanovy byly schváleny na sjezdu v březnu a z nich budeme vycházet. Považuji za přirozené, že vedení strany chce mít vliv na výběr lídrů kandidátek, současně je správné, aby si své mohli říct i členové strany. V předkládaném volebním řádu to tak je – způsob navrhování jak lídrů, tak i všech dalších kandidátů je otevřený všem a každý má možnost toho využít. Myslím, že na předních místech kandidátek by měli být lidé, kteří dokážou oslovit veřejnost, budou dobře seznámeni s děním v daném regionu a umějí správě identifikovat problémy a navrhovat jejich řešení.

Ptala jsem se zejména s ohledem na vaše působení v čele kraje. Prozradíte nám, zda budete chtít znovu příští rok obhajovat svůj mandát?

V této chvíli o tom velmi pečlivě přemýšlím a jsem rád, že cítím podporu jak od občanů, tak ze strany jihočeské ČSSD i přímo od předsedy strany Sobotky. Pokud se kandidovat rozhodnu, určitě to včas oznámím.

Do voleb zbývá ještě rok. Jaké hlavní priority jste si vytyčil?

Pokud budu kandidovat, určitě se budu držet svých tradičních priorit, na kterých je správa Jihočeského kraje postavena již posledních sedm let, kdy ho vede ČSSD. Určitě bych jmenoval fungující zdravotnictví, zlepšování veřejné dopravy a opravu komunikací, podporu školství či intenzivní jednání s vládou o rozhodnutích, která se přímo dotýkají jižních Čech, jako je dostavba Temelína nebo dálnice D3. Určitě je pro nás důležitá také skvěle fungující přeshraniční spolupráce s rakouskými a německými regiony i dalšími kraji České republiky.

Evergreen je v kraji řešení výstavby dálnice D3 a komunikace R4. Domníváte se, že se v nejbližší době něco změní?

Výstavba R4 už v některých úsecích pokračuje a dostavba dálnice D3 je prioritou i Ministerstva dopravy. Doufám, že to tak bude i do budoucna a brzy se dočkáme plnohodnotného spojení s Rakouskem. Na stavbě D3 jsme udělali další kus a já pevně věřím, že tyto silnice budou co nejdříve dostavěny. Bohužel to nezáleží jen na Jihočeském kraji, vše je třeba připravit a zařídit řádně a podle platné legislativy.

Dostavba jaderné elektrárny Temelín má vaši podporu. Nejčastějšími argumenty proti jsou ale nedostatečné zabezpečení elektrárny a technické nesrovnalosti v projektu dostavby. Čím byste tyto argumenty vyvrátil? A co pozitivního podle vás dostavba Česku, nikoliv jen městům v okolí, které od dostavby očekávají rozvoj regionu a pracovní příležitosti, přinese?

Samozřejmě zabezpečení nově dostavěných bloků v Temelíně je naprostou prioritou. Je třeba zamezit všem rizikům, ale na základě mnoha návštěv Temelína jsem přesvědčen, že zde pracují lidé na svých místech a pro zajištění bezpečnosti se dělá maximum. Projekt dostavby podporuji, protože v něm vidím budoucí energetickou soběstačnost České republiky. Bez jaderné energetiky se do budoucna neobejdeme, protože je třeba snižovat spotřebu fosilních paliv.  

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová navštívila počátkem srpna Jihočeský kraj. Vyzdvihla především program přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Bavorsko, který se dlouhodobě řadí mezi nejúspěšnější z celé Evropské unie. Čím si podle vás vysloužila spolupráce tento přívlastek? A v čem vidíte pro kraj hlavní přínos spolupráce?

Základ dobré spolupráce vidím v naší společné schopnosti velmi efektivně čerpat evropské dotace, které jsou k tomuto účelu určeny a následně velmi dobře využívány v dalších projektech, jako jsou operační programy. Jihočeši se s těmito prostředky naučili velmi dobře zacházet, a díky tomu přicházejí výsledky. Dále bych vyzdvihl společnou péči o Šumavu, velká část peněz se totiž vynakládá i na ochranu životního prostředí. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…