Hejtman, co už zlomil hůl nad stranami: Jestli neuspěje Babiš, přijdou příště extremisté

07.12.2013 8:38 | Zprávy

„Parlamentní volby nedopadly zase až tak špatně. Neúspěch ODS, TOP 09 a Věci veřejných se dal předpokládat. Jejich vláda naštvala i řadu pravicových voličů,“ odpověděl hejtman Libereckého kraje Martin Půta na dotaz ParlamentníchListů.cz při besedě v libereckém Fryčově knihkupectví.

Hejtman, co už zlomil hůl nad stranami: Jestli neuspěje Babiš, přijdou příště extremisté
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj)

Okomentoval též v Libereckém kraji vítězné Babišovo Ano.  „Lidi chtějí věřit tomu, že se politika dá dělat jinak. A že když jste druhý nejbohatší Čech, nemáte zapotřebí krást,“ uvedl s tím, že si přeje, aby nové politické uskupení nezklamalo. „Protože naštvanost lidí je tak veliká, že pokud to nevyjde ani teď, může se stát, že zvolí příště nějakého extremistu.“

Unikátní koalice zatím drží

Je to přesně rok, co v Libereckém kraji vznikla unikátní koalice utvořená z místních regionálních stran Starostové a Změna pro Liberecký kraj. Velké parlamentní strany skončily v opozici. Hejtmanem se stal starosta příhraničního Hrádku nad Nisou Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Někteří nám prorokovali, že naše koalice s převahou jednoho hlasu nevydrží ani půl roku. Máme za sebou rok a věřím, že vydržíme celé čtyři a možná pak i déle,“ konstatoval hejtman několika desítkám návštěvníků debaty konané v kultovním libereckém knihkupectví.

Otevřený kraj

„Za ten rok jsme se snažili, aby kraj byl otevřený a mohli jste nás kontrolovat a viděli na peníze, které utrácíme. Jde například o rozklikávací rozpočet, transparentní účty i přímý přenos z krajského zastupitelstva,“ uvedl. Krajská vláda se snažila o otevřené veřejné soutěže, při nichž se podle Půty letos ušetřilo 66 milionů korun. „Jsem dlouhodobě přesvědčen, že umožnit veřejnosti kontrolovat práci kraje, města, obce, ale i státu je to nejlevnější, co můžete udělat, aby se peněz z veřejného sektoru ztrácelo co nejméně,“ sdělil.

Kauza odvolaného šéfa záchranky Mackovíka

Asi největší peripetií, kterou krajská vláda řešila, byla kauza nedávno odvolaného šéfa krajské záchranky Stanislava Mackovíka, který byl  zvolen jako poslanec parlamentu za KSČM. Mackovík si i Parlamentním listům.cz stěžoval, že ho nová krajská vláda šikanovala neustálými kontrolami a že ho chtěla ničit. I proto redaktora ParlamentníchListů.cz zajímal pohled hejtmana na tuto záležitost. „Součástí tiché dohody mezi komunisty a ČSSD v minulém volebním období - která zajistila vpodstatě jednobarevné fungování krajské vlády ČSSD -  bylo, že se ředitelem záchranky stane zástupce komunistů. A kraj bude do záchranky dávat peníze jako cenu za fungování této dohody,“ vysvětloval.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…