Hekrdla popisuje stav globální ekonomiky a zmiňuje červenou kartu pro Merkelovou

26. 11. 2014 16:06

Publicista Martin Hekrdla se na serveru a2larm.cz zamýšlí nad tím, že není těžké vylučovat ze hry jednotlivce, byť by to byli prezidenti, nebo i celé skupiny obyvatelstva. Podle něj ale pro červenou kartu dozrává stávající politický systém - kapitalismus.

Hekrdla popisuje stav globální ekonomiky a zmiňuje červenou kartu pro Merkelovou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Měna Euro

Nejprve poukazuje na slova guvernéra České národní banky (ČNB) Miroslava Singera, který nedávno ujistil veřejnost, že nás sankce proti Rusku zatím nezasáhly. Jenže Rusko sankce prokazatelně připravily o 40 miliard dolarů. Česko se ale moc radovat nemůže. Ropu a zemní plyn totiž „nejsme schopni rozumně nakoupit jinde než v Rusku“, řekl prý Singer, který přitom starostlivě zmínil holý fakt, že „v Rusku působí evropské banky a vytvářejí tam výrazný zisk“.

Více škody než sankce působí Rusku propad cen ropy

Hekrdla upozorňuje, že Rusku působí mnohem větší škody než sankce propad cen ropy, který zemi připravil o 100 miliard dolarů. Nicméně jak Vladimir Putin, tak i venezuelský prezident Nicolás Maduro se mýlí, když tvrdí, že tento propad je pouze politickým kalkulem USA a jejich přátel na Středním východě. Podle publicisty je to mnohem horší. „V dramatickém snížení ceny za barel se odráží klesající globální poptávka po energetických ropných produktech, protože svět se ani za uplynulých šest, sedm hubených let nevymotal z finanční krize,“ tvrdí Hekrdla s tím, že ani komoditní spekulace s obrovskými sumami zbůhdarma natištěných peněz, jimiž centrální banky zaplavily ekonomiku, nejsou nyní s to cenu zvednout.

Letošního 17. listopadu byl oznámen pokles HDP Japonska. „Třetí největší ekonomika světa vstoupila do své čtvrté recese od roku 2008. Čímž de facto dementovala funkčnost dlouho oslavované `abenomiky` (podle japonského premiéra Šinza Abeho),“ upozornil Hekrdla.

Stav globální ekonomiky je horší než v roce 2008

Podle něj je stav globální ekonomiky ještě horší, než byl v počátečním období po pádu Wall Streetu v polovině září 2008. Je to prý tím, že takzvané rozvíjející se ekonomiky, které v posledních šesti letech obstarávaly čtyři pětiny globálního růstu HDP, tentokrát rychle zpomalují.

„Růst čínské ekonomiky je nejnižší od roku 1990 a bude dále klesat. A samozřejmě bude potřebovat méně ropy, zemního plynu, ledasčeho… A kazit ceny,“ podotýká Hekrdla s tím, že jinde v takzvaných zemích BRICS jde v bleděmodrém o totéž.

Dáme Merkelové červenou kartu?

Miroslav Singer vítězoslavně oznámil, že po intervencích banky se český HDP vyvíjí lépe než loni, a sice prý dramaticky. Jenže podle Hekrdly nejdůležitější je, že epicentrum recese se přesunulo z takzvané periferie do tří největších evropských ekonomik, do Německa, Francie a Itálie. Německo sice uniklo ve třetím kvartálu recesi o 0,1 procenta, ale v předchozím čtvrtletí o 0,1 procenta naopak ekonomika poklesla. „Nula od nuly pošla. A pozor! Je to vůbec poprvé od počátečního dopadu finanční krize na Evropu v roce 2009, kdy Německo zaostává za zbytkem eurozóny dva kvartály za sebou,“ upozorňuje komentátor a upozorňuje, že Česko je „zázemí“ německé ekonomiky a tohle nemůže nepocítit. „Ukážeme pak červenou kartu kancléřce Merkelové?“ podotýká ironicky.

Není prý jasné, jak mohou ve světě upadlých ekonomik BRICS, Japonska a Evropy táhnout tříprocentním tempem svět jedině Spojené státy, není jasné, zda lze vůbec psychicky unést, že zrovna to Řecko v porovnání s evropským jádrem nyní přímo „expanduje“ (0,7 procenta HDP), byť je celá čtvrtina práceschopných Řeků bez místa.

Guvernér ECB možná odpálí finanční jadernou bombu

„Jediné, co je jasné, je vážnost situace. Jinak by guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi od prvního listopadového týdne neohlašoval možnost nalít do eurozóny celý bilion eur, finanční – tak tomu říkají novináři – `jadernou bombu`,“ píše Hekrdla. Podle něj tato bomba je znakem pouhého odkladu problémů.

Závěrem se Hekrdla ptá, zda se nyní nehodí, aby zrovna Mario Draghi místo své spásné injekce hodil ručník do ringu. Anebo ukázal celému systému červenou kartu. „Tak, abychom ji všichni viděli, byla řádně pochopena a konstruktivně zužitkována. A aby `trhem` soustavně porážené masy lidí už konečně aspoň měly – jak říkají sportovní komentátoři – `více ze hry`,“ uzavírá Hekrdla své zamyšlení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

4:42 "Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

PŘÍBĚH Cizí špion, donašeč Kremlu. Tím se pro většinu českých médií stal známý ruský novinář Vladimi…