Hranice mezi Čechy a Slováky v kultuře neexistuje, míní hudebníci

28.07.2017 16:16 | Zprávy

Díky blízkosti jazyka a společné historii neexistuje v kultuře mezi Čechy a Slováky hranice a Slováci v českých hudebních kruzích nejsou považováni za cizince. V rádiích zaměřených na tuzemskou tvorbu často znějí slovenské písně a Slováci se na rozdíl od skutečných cizinců nezdráhají přijímat honoráře v českých korunách. Vyplývá to z odpovědí slovenských umělců na dotaz ČTK. Od začátku politických jednání o rozdělení Československa letos uplynulo 25 let.

Hranice mezi Čechy a Slováky v kultuře neexistuje, míní hudebníci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezidentský palác v Bratislavě, sídlo slovenské hlavy státu

„Nejdříve se zdálo, že to bude smutné, ale zejména díky rádiím se to celé oživilo a dnes je to veselé, protože slovenština je pro Čechy libozvučná a naopak,“ řekla hvězda předlistopadové hudební populární scény Peter Nagy. „Historie se nějakým politickým zásahem smazat nedá. Myslím, že muzikanti byli ti poslední, kdo by rozdělení chtěli. Vždyť základem uměleckého poslání je kosmopolitnost a především tolerance. Rozdělení nebylo naše dílo,“ dodal.

Také autor muzikálů, skladatel, zpěvák a klávesista skupiny Elán Vašo Patejdl připustil, že měl zpočátku z rozdělení republiky strach. „Bál jsem se, že to bude problém. Těsně předtím, než začali budovat celnice na hranicích, jsem se obával, že se Slovensko teritoriálně připojí k východním státům. Naštěstí se v podstatě nic nezměnilo, zůstali jsme spolu v Evropské unii a já žádnou hranici necítím. Ukázalo se, že pořád patříme k sobě,“ uvedl Patejdl.

O slovenský pop je v ČR stále zájem. Využili toho například pořadatelé letošního ročníku hudebního festivalu Benátská!, který se od čtvrtka koná v libereckém areálu Vesec. „Já si rozdělení uvědomím, vlastně jenom když se mě na to někdo zeptá,“ řekl zpěvák skupiny Horkýže slíže Peter Hrivňák vystupující pod jménem Kuko. „Na festival do Nitry zveme české kapely, teď přijedu do Liberce na Benátskou a první, koho vidím na pódiu, je Peter Nagy. Na festivalu bývá stejně českých jako slovenských kapel, je to možná proto, že alespoň v srdcích Československo nikdy nezemře.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…