Hrdinství, o kterém se dnes nemluví. A zase posíláme vojáky na Východ. V Dukelském průsmyku jsme si připomněli slavnou bitvu

05.08.2017 15:34 | Zprávy

REPORTÁŽ Za pár týdnů si připomeneme 73. výročí Karpatsko-dukelské operace, během které spolu se sovětskými vojáky vstoupili na území Československa i českoslovenští vojáci, aby svou vlast osvobodili od nacistů. Vojenská operace začala v září v roce 1944. Českoslovenští vojáci v záloze a další účastníci z Česka i Slovenska využili již tohoto víkendu k tomu, aby u památníku v Dukelském průsmyku zavzpomínali na padlé hrdiny. Dnes prý na tyto hrdiny často zapomínáme a naopak spolupracujeme s těmi, kteří nás před více než sedmdesáti lety chtěli zotročit.

Hrdinství, o kterém se dnes nemluví. A zase posíláme vojáky na Východ. V Dukelském průsmyku jsme si připomněli slavnou bitvu
Foto: Vít Hassan
Popisek: U památníku v Dukelském průsmyku zavzpomínali na padlé hrdiny

V sobotu si několik desítek lidí připomnělo hrdiny z druhé světové války bojující proti nacistickému Německu za osvobození Československa. Stalo se tak na pietní akci u Dukelského průsmyku na slovo-polském pomezí, u památníků obětí tzv. Dukelské operace, při které zemřelo několik desítek tisíc sovětských vojáků a také několik tisíc vojáků československých. Do vlasti je tehdy vedl armádní generál Ludvík Svoboda, který je na Slovensku dodnes uznáván jako hrdina.

V sobotu nejen na něj zavzpomínali členové Československých vojáků v záloze, zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), slovenští motorkáři a nechyběli ani váleční veteráni. Z České republiky na vzpomínkovou akci dorazilo asi 30 lidí. U památníku Dukelské operace zavlály vlajky česká i slovenská, vlajka Ruské federace, vlajka Klubu vojenských výsadkárov, vlajka Československých vojáků v záloze nebo prapor Československé vlastenecké gardy. Zazněly česká i slovenská hymna.

Zbožným přáním nás všech je, aby už nikdy nevypukla žádná válka

V 11 hodin dopoledne si u památníku vzal slovo Viliam Kalinčík (Českoslovenští vojáci v záloze) a zdůraznil, že českoslovenští vojáci v čele s generálem Svobodou takřka před 73 lety prokázali službu vlasti, ale v České republice se bohužel dnes často zapomíná na jejich hrdinství. Přes 100 tisíc sovětských vojáků a více než 6 tisíc československých vojáků zkropilo tato místa svou vlastní krví a my bychom na ně neměli zapomínat.

„Zbožným přáním vojáků, kteří umírali, ale i těch, kteří byli jen zraněni a přežili, ale i nás, účastníků tohoto pietního setkání, určitě je, ať už nikdy nevypukne žádná válka,“ prohlásil v úvodu vzpomínkové akce.  

Se svým projevem vystoupil major v záloze Jiří Heimlich z Československých vojáků v záloze za mír. U památníku chtěl především připomenout, že Československo osvobodila Rudá armáda – a vojáci Spojených států, o kterých se v poslední době mluví stále častěji, sehráli při osvobozování naší vlasti mnohem menší roli než sovětští vojáci. Po pádu komunistického režimu se v České republice přejmenovala mnohá náměstí a ulice, mizela jména sovětských hrdinů. Ve slovenském Svidníku, jenž leží u Dukelského průsmyku, se ale žádné takové přejmenovávání neodehrávalo. Ve Svidníku si totiž i dnes váží svých osvoboditelů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vít Hassan

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

5:00 Okupanti? Pamětnice vzpomíná na rudoarmějce. To v učebnicích nenajdete

Rudá armáda osvobodila Plasy na severním Plzeňsku a celá divize zůstala až do podzimu. Vojáci „neoku…