Íránci dnes volí nový parlament. K prosazení reforem je zapotřebí silnější zastoupení reformistů

26.02.2016 8:51

V Íránu dnes probíhají parlamentní volby, první volby od zvolení současného reformně naladěného prezidenta Rúháního a první od konce západních sankcí. O situaci v islámské republice v den voleb píší dnešní Lidové noviny. Poukazují na to, že prezident Rúhání potřebuje ke svým reformám parlament, který nebude jeho program blokovat. A samotní reformisté doufají, že i přes čistku v kandidátkách tentokrát uspějí.

Íránci dnes volí nový parlament. K prosazení reforem je zapotřebí silnější zastoupení reformistů
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Íránci ovšem dnes nebudou rozhodovat jen o složení 290členného parlamentu, ale i o takzvané Radě expertů, která má za úkol mimo jiné i vybírat nejvyššího vůdce země.

Vzhledem k tomu, že ajatolláhovi Alímu Chameneímu je už 76 let a Rada expertů, složená z 88 kleriků, má osmileté volební období, mohou jeho nástupce vybírat její členové zvolení právě v těchto volbách.

K reformám potřebuje prezident parlament, který ho nebude blokovat

Po uvolnění ekonomických sankcí se nyní čeká, zda bude následovat politika ekonomických i společenských reforem, které Rúhání sliboval. K tomu ale potřebuje parlament, který nebude jeho politiku blokovat.

Nyní mají reformisté jen pár desítek křesel a doufají, že jim volby přinesou podstatně silnější zastoupení. Ve prospěch reformistů, nebo alespoň umírněných konzervativních kandidátů se vyslovili i dva bývalí prezidenti Chátamí a Rafsandžání, kteří vyzvali Íránce k účasti ve volbách.

Dělení na konzervativce a reformisty ale není tak jednoznačné, jak ho někdy média líčí. Na kandidátce reformistů figurují i některé osobnosti, které sice kritizují věznění stoupenců reformního politika Músávího, v náboženských nebo sociálních otázkách jsou ale na západní poměry konzervativní.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

11:11 „Média to zatajila.“ Mohl být mír mezi Ruskem a Ukrajinou? Zcela jinak

Politolog Ivan Katchanovski z univerzity v kanadské Ottawě o válce na Ukrajině mluví jako o „zástupn…