Ivan Gabal řádil nad Zemanovými slovy o islamistovi na území ČR. Zase prý budeme mít ostudu po celém světě

11.01.2017 22:45

Poslanci Bohuslav Chalupa (ANO) a Ivan Gabal zvolený za KDU-ČSL rozebírali, jestli se zachoval prezident Miloš Zeman rozumně, když ve veřejnoprávním rozhlase varoval, že se po Česku potuluje Severoafričan podezřelý z napojení na teroristy. Měl si prezident nechat pro sebe informace tajných služeb?

Ivan Gabal řádil nad Zemanovými slovy o islamistovi na území ČR. Zase prý budeme mít ostudu po celém světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman před natáčením každoročního Vánočního poselství

„Z toho, co jsem slyšel, jsem se v podstatě nedozvěděl vůbec nic,“ zahájil diskusi Chalupa. Prezident podle jeho názoru neprozradil nic konkrétního, takže snad vyděsil dvacet lidí, možná nevyděsil nikoho, zapochyboval Chalupa.

Gabal byl podstatně přísnější. Podle jeho názoru jsme závislí na spolupráci tajných služeb v Evropě. „Když dovolíte, já to posunu. V roce 2002 Zeman Američanům řekl, že se terorista Muhammad Atta sešel s iráckou vládou a plánovali útok na Svobodnou Evropu,“ připomněl Gabal. Už tehdy se Američané ptali, proč náš tehdejší politik jedna tak jednal. Teď prý budeme mít podobný problém. Naše tajné služby budou muset vysvětlovat, proč se náš prezident chová právě takto.“

Chalupa prezidenta i nadále hájil. Je to politik, prezident a občan, který se o takovéhle věci zajímá a občanům je sděluje,“ zaznělo z úst zákonodárce z hnutí ANO. „A není to prezident, který zavinil, že je na našem území nějaký terorista,“ doplnil host. Neodpustil si poznámku, že po Německu se pohybují tisíce potenciálních džihádistů a nikdo nezuří, že taková informace zazněla.  

Gabal kontroval, že obecná zpráva  o tom, že na našem území možná máme teroristy, je úplně jiná, než že máme jediného muže, kterého sledujeme. Pokud prezident vynesl tuto informaci kvůli nějakému sporu s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) o Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, tak se podle Gabala zachoval velmi nerozumně. A naši zpravodajci i diplomaté teď budou muset jít ke spojencům a říkat: „Podívejte se, neposlouchejte, co on říká, on už je takovej. Podívejte se, co dělá vláda. Tohle my děláme už dlouho,“ poznamenal Gabal.

Kvůli Chovancovu centru se do sebe pánové obuli opakovaně. Zatímco Chalupa toto centrum považuje za neúčinné, jelikož dvacet lidí nedokáže určit, co je pravda. „Každý máme svoji pravdu a my jako politici neovlivníme, jestli občané čtou a jestli se zajímají,“ doplnil k tématu Chalupa.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • velmi nespokojený občan
  • kontrolní výbor

Gabal nespokojeně kroutil hlavou. „Poslanci hnutí ANO chtěli, abychom velmi utáhli šrouby v ekonomice, aby lidé platili daně, zavedla se EET, ale na druhé straně může politik říkat, co je mu libo? Může lhát? Tenhle dvojí standard je pro mě nepřijatelný,“ rozohnil se zákonodárce.

A tím zdaleka neskončil. „Já se nutím k názoru, že prezident opravdu měl informaci, kterou sdělil, a že to není druhá kauza Peroutka,“ hněval se dál poslanec zvolený za lidovce. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…