„Základem je nejednotná identita. Jak už bylo řečeno, západ země je díky integrálnímu nacionalismu a fenoménu ‚životního stylu Západu‘ jiný než kolektivisticky-náboženský východ. Propaganda na obou stranách pouze živí tuto odlišnost, není podstatou rozdílů. Ukrajinci jsou informováni dobře, ukrajinské sdělovací prostředky mají k dispozici v potřebné míře všude, nyní se spíše omezují ty ruské,“ míní Podracký ve svém textu na Protiproudu.
Dalším důvodem nálad na východní Ukrajině podle něho je nedůvěra k vládě v Kyjevě. „Její představitelé pocházejí ze skupin, které ‚dělaly‘ Majdan, vyhlašovaly jednotnou Ukrajinu, zrušily jazykový zákon a samosprávu regionů, původně zavedenou Janukovyčem. Majdan se dosud nerozešel. ‚Protestující‘ z Majdanu porušili všechny dohody: dohodu s Janukovyčem, uzavřenou za přítomnosti zahraničních politiků, dohodu s EU a Ruskem, že odzbrojí všechny ozbrojence a tak dále,“ zamýšlí se Vlastimil Podracký.
Na Majdanu se prý stále pohybují ozbrojenci, nacionalistické organizace jsou ozbrojeny a vláda je využívá k akci na východě. „Sama vláda si najímá ozbrojence tzv. Národní gardy, které nejsou nic jiného než placení žoldnéři podobní těm, které platí separatisté,“ konstatuje publicista.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka