Čeští europoslanci prý svůj postoj ke kvótám konzultovali i s českou vládou, která jim doporučila buď aktivně hlasovat proti přijetí povinných kvót, nebo se zdržet, Zdechovský se tedy zdržel. „Ale tady žije jeden mýtus. Česká republika není proti kvótám, ona je proti povinným kvótám,“ zdůraznil. Pozměňovací návrh, aby byly kvóty nepovinné, neprošel. „Ten návrh učinil kolega Petr Mach a učinil ho velmi nešťastně,“ posteskl si. Mach ho prý nekonzultoval ani s vládou a v té podobě, jak byl předložen, neodpovídal ani českému postoji.
Text schválený v EP je ovšem toliko nezávaznou rezolucí. „Ona je to rezoluce, která k ničemu nezavazuje, a řada europoslanců to vnímá jako nátlak Německa, kterého se nechtějí zúčastnit,“ poznamenal dále host. Evropská komise prý zaspala v letech 2013 a 2014, kdy se uprchlická krize projevila v obrovském měřítku. Řecko a Itálie se s ní ovšem potýkají už od roku 2010.
A proč dnes řada europoslanců trvá na povinných kvótách? „Protože jsou naivní,“ poznamenal jasně Zdechovský. Proč? Přehlížejí totiž fakt, že do EU přicházejí i uprchlíci pocházející z Kosova či Srbska, které rozhodně válka neohrožuje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp