Jak se rodila politicky výbušná kauza Vidkun? Víme, co hledali Šlachtovi detektivové na Langra

06.10.2017 20:16 | Zprávy

Měla to být vzorová policejní operace, na jejímž konci měla být odhalena skupina detektivů, podnikatelů a politiků, kteří zneužívali ke svému byznysu policejní informace. Letos uplynou dva roky od zatýkání v olomoucké kauze, které dali detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jméno Vidkun. A uvízl v ní i bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer.

Jak se rodila politicky výbušná kauza Vidkun? Víme, co hledali Šlachtovi detektivové na Langra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud Ivana Langera s vydavatelstvím Mafra

ParlamentníListy.cz se pokusily zmapovat, jak kauza vznikala. Připomeňme si, oč v ní jde. Zatýkání v rámci operace Vidkun spustil ještě Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s jeho šéfem Robertem Šlachtou předloni v říjnu a zacílil při ní na údajnou klientelistickou síť mezi podnikateli, politiky a policisty v Olomouckém kraji. Případ se týká také možného ovlivňování některých trestních kauz i úniků informací z trestních spisů a v jeho rámci jsou obviněni také dva vysoce postavení policisté, náměstek olomoucké krajské policie Karel Kadlec a jeho podřízený Radek Petrůj. Dalšími obviněnými jsou bývalý olomoucký hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil a podnikatel a přítel bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langera Ivan Kyselý. Detektivové zatkli také Langera a šéfa olomoucké pobočky Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáše Uličného a provedli u nich domovní prohlídky. Ti pak ale obviněni nebyli.

V předchozím článku jsme popsali, jak se v hanácké metropoli rozhořela válka mezi detektivy. A jak ti poražení odešli na policejní útvar řízený Robertem Šlachtou a následně své rivaly při akci Vidkun pozatýkali. Popsali jsme také, jak se do olomoucké krajské policie postupně vracejí na vysoké posty. I to, že detektivové ÚOOZ podezřívali bývalého ministra vnitra Ivana Langera z toho, že byl skrytým vlastníkem firmy, která skupovala nemovitosti v centru Olomouce.

Pro uzavření policejní sítě je důležitý další příběh. Jeho aktérem je dnes bývalý šéf ostravského ÚOOZ Jiří Komárek. Shodou okolností sám dnes trestně stíhaný Generální inspekcí bezpečnostních sborů. Za to, že při loňském oznámení reformy elitních policejních složek, se kterou nesouhlasil, označil svého šéfa – Policejního prezidenta Tomáše Tuhého – za původce brutálního úniku z vyšetřování. Druhým hlavním aktérem je opět Ivan Langer.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

10:00 Fico se srdečně pozdravil s Vučičem. V Moskvě, Pobaltí navzdory

Slovenský premiér Robert Fico a srbský prezident Aleksandar Vučič se navzdory tlaku pobaltských stát…