Jaký bude dopad povinných kvót na české potraviny? Dražší a méně kvalitní potraviny, míní europoslankyně ODS

21.01.2021 22:16

Sněmovna včera schválila pozměňovací návrh, který by měl zavést povinný procentuální podíl základních potravin, které se produkují v České republice. Změnu ještě musí schválit Senát a prezident. Očekává se však, že o schválení zákona se ještě bude bojovat, protože se objevuje mnoho hlasů, které s ním nesouhlasí. Velká nevole zní například z ODS.

Jaký bude dopad povinných kvót na české potraviny? Dražší a méně kvalitní potraviny, míní europoslankyně ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Veronika Vrecionová

„Dražší a méně kvalitní potraviny. Přesně takový dopad bude mít zavedení povinných kvót na jejich prodej. Supermarkety budou muset prodávat až 73 procent českých potravin. Jak to mají udělat? Pravděpodobně omezením jiného zboží, pokud v tom českém nebudou "plnit normy",“ okomentovala na sociální síti europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. 
 
 
Sama by byla ráda, aby se prodávalo více českých potravin. Ale ne těch průmyslových z různých koncernů, ale od lokálních výrobců, aby se zboží nevozilo sem a tam přes celou republiku. „K tomu ale žádné kvóty nepomůžou. Rozhodnout se zboží nakupovat musí zejména spotřebitelé. A pomoci může i stát a obce tím, že budou v různých výběrových řízení zohledňovat vzdálenost od výrobce,“ říká Vrecionová s tím, že takto by to mohlo fungovat například ve školních jídelnách a podobných zařízeních.
 
A nabízí rovnou další možnosti řešení. „Můžeme (a musíme) také zjednodušit prodej potravin ze dvora a motivovat malé a střední zemědělce k zakládání tzv. odbytových družstev, která budou mít lepší vyjednávací možnosti se supermarkety. Protože ty nenakupují po pěti mrkvích, ale potřebují několik málo obchodních partnerů a velké objemy dodávek. Což je další důvod, proč kvóty pomůžou jenom těm velkým,“ myslí si. 
 
S návrhem nesouhlasí ani další politik ODS, bývalý ministr zemědělství a dnes poslanec Petr Bendl. „Na první pohled bohulibý záměr s sebou přinese řadu komplikací, z nichž největší bude zdražení potravin, aniž by došlo ke zvýšení jejich kvality. Každá země má různé podmínky pro pěstování plodin, a to jak z klimatických, tak např. historických důvodů. Povinné kvóty tento princip popírají a nutí prodejce prodávat zboží, které sice bude vypěstované v České republice, ale v důsledku bude mít vyšší cenu a nižší kvalitu. Doplatí na to pouze spotřebitelé,“ uvedl svůj názor na sociální síti Bendl. 
 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…