Jen u nás: Miloš Zeman opět poškádlil „zneuznanou“ pražskou kavárnu, padlo i „řvoucí stádo“ a došlo také na Jiřího Dienstbiera

26. 11. 2015 19:29

Prezident Miloš Zeman po čase opět odpovídal na dotazy, které mu kladou čtenáři ParlamentníchListů.cz. Prezident reagoval na dozvuky akce na Albertově, zda se plánuje nasazení české armády v Sýrii, a padaly i otázky na premiéra Sobotku, jestli ještě vůbec zastupuje národ anebo zda ho prezident nechce odvolat. Zeman také zřejmě poprvé takto otevřeně definoval termín „pražská kavárna“.

Jen u nás: Miloš Zeman opět poškádlil „zneuznanou“ pražskou kavárnu, padlo i „řvoucí stádo“ a došlo také na Jiřího Dienstbiera
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na shromáždění k výročí státního svátku 17.listopadu na Albertově

Anketa

Vadí vám, že Miloš Zeman stál na jednom pódiu s Martinem Konvičkou?

7%
93%
hlasovalo: 25478 lidí

Nelíbí se mi vaše chování – to sdělil jeden ze čtenářů ParlamentníchListů.cz hned na úvod své otázky prezidentu Zemanovi. „Každý, kdo má jiný názor než vy, je pro vás hlupák. Evidentně také rád ponižujete lidi. To je ale váš charakter, na to máte právo. Kde je ale vaše slibované stmelování národa? Jak byste hodnotil své úspěchy v tomto směru? Jako prezident máte i dobré myšlenky, postoje, ale vadí mi, že se snažíte popřít jakoukoliv demokratickou diskusi. Docela se mě také dotklo, že jste mě jen proto, že s vámi nesouhlasím, označil za řvoucí stádo. Zajímalo by mě, jak byste nazval ty, kteří vám na demonstraci tleskali?“ tázala se čtenářka s dodatkem „vaše nevolička“.

„Řvoucí stádo jsou ti, kdo kromě řevu nemají žádné argumenty. Já naopak s velkým zájmem naslouchám argumentům svých oponentů, protože mě inspirují,“ sdělil jasně Miloš Zeman.

Prezident reagoval dále na dotaz k Sýrii. „Jste jako vrchní velitel armády schopen zablokovat vyslání českých vojáků do agresivní války v Sýrii, kterou proti legální vládě Bašára Asada – v rozporu jak s Chartou OSN, tak se článkem 1 washingtonské smlouvy – chystá NATO v čele s USA?“ zajímal se jiný čtenář. „Nevím o žádném projektu, který by předpokládal nasazení české armády v Sýrii,“ odpověděl mu stručně prezident republiky.

„Přijde mi, že vy a vaši příznivci uznáváte jiný názor, jen pokud je vůči vám vstřícný, a ostatní jen ponižujete. Jsem darebák jen proto, že mám jiný názor než vy? Ani já s vámi totiž ne vždycky souhlasím a takové kádrování jsem už zažil a nerad bych se ho dožil znovu. Myslím, že je správné, že se názory lidí různí, a myslím, že je to ku prospěchu,“ vzkazoval Zemanovi čtenář P. Janáček v otázce, která byla značně rozvětvená.

„Vaše otázka je delší, než bude moje odpověď. Na Albertově jsem jasně vyzval k toleranci, k dialogu a k respektování odlišných názorů, pokud jsou podepřeny argumenty. Tečka,“ uvedl Miloš Zeman.

Zeman: Sobotka je legitimní premiér

Zastupuje premiér Sobotka náš národ? Tak začínala další z otázek na hlavu státu. „Přiznám se, že jsem od počátku věděl, že současný premiér je slaboch a ve srovnání s hejtmanem Haškem politická nula s idejí ‚kam vítr, tam plášť‘. Ale to, jak v posledním půlroce zrazuje naši zemi, se nedá slušně komentovat. Je to jeho volba, ale pošle tím ČSSD do opozice. Pane prezidente, domníváte se, že premiér ještě zastupuje náš národ? Vám osobně držím palce, jsem váš volič a celá má rodina, většina mých přátel. Jste jediný, kdo říká pravdu a kdo hájí zájmy ČR a jejích občanů, a to i v ekonomické oblasti, a ten, kdo si za svojí pravdou stojí. Kam se na vás hrabou Havel nebo Klaus. Vždy vás budu volit. Pane prezidente, moc vám děkuji a nebojte se vytí vlků, karavana jede dál a my vás nedáme. Je za vámi celý národ,“ chválil čtenář PL Jiří Altaj.

„Já vám samozřejmě velice děkuji za podporu, nicméně k meritu vaší otázky odpovídám, že žádný politik nezastupuje celý národ, pokud náhodou nedostane sto procent hlasů ve svobodných volbách. Premiér Sobotka a jeho sociální demokracie dostala relativně, a pouze relativně, největší procento hlasů ve svobodných a tajných volbách, a právě proto se stal ministerským předsedou,“ připomněl v reakci na otázku prezident Zeman.

Fotogalerie: - Bohoslužba za Zemana a vlast

Kardinál Dominik Duka odsloužil v lánském kostele,...
Prezident Miloš Zeman před lánským kostelem
Miloš Zeman s Dominikem Dukou
Miloš Zeman s Dominikem Dukou
Miloš Zeman a Jiří Ovčáček v kostelní lavici
Kardinál Dominik Duka odsloužil v lánském kostele,...

Objevila se rovněž otázka týkající se ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD). Ten podle tazatele podniká nehorázné útoky jak na prezidenta, tak na občany tím, že nehájí jejich lidská práva. „Není možnost jej zastavit? Vždyť není zvolen do Parlamentu, jestli se nemýlím. Ano, má právo projevit svůj názor, ale toto není na úrovni ministra. Copak to pan premiér Sobotka nevidí a neslyší? Vždyť umí perfektně vyměňovat ministry i za maličkost anebo za neopodstatněné chyby,“ mínil čtenář.

Málokdo by asi čekal, že se prezident Dienstbiera v základním právu vyjadřovat i sporné názory zastane. Stalo se. „Tak zaprvé, pan ministr Dienstbier byl zvolen senátorem ve svobodných tajných volbách a Senát, jak známo, je součástí Parlamentu České republiky. Neupírám panu ministrovi právo na jeho názor, i když s ním nesouhlasím, a mohu zde pouze citovat Voltaira, který říkal: Nesouhlasím s vámi, ale udělám vše, abyste svůj názor mohl zastávat,“ odpověděl prezident Zeman.

„Děkuji za váš projev i za odvahu stát za svým národem. Existuje možnost, jak některé členy vlády zprostit jha pravomocí, které je očividně nebaví, tedy v tomto státě?“ tázala se čtenářka ParlamentníchListů.cz. „Jediná cesta, jak to demokraticky učinit, je nevolit ty, s nimiž nesouhlasíte, a to jak v krajských volbách, které jsou za rok, tak v parlamentních volbách, jež jsou za dva roky,“ sdělil Miloš Zeman.

Zeman a Sobotka na jednom pódiu?

„Dobrý den, pane prezidente. Je smutné, že nestál při vašem projevu také pan Bohuslav Sobotka, ani se mi nechce psát pan premiér, když není schopen více stát za naším národem. Kam vlastně, prosím, směřuje?“ zněla další otázka.

Odpověď hlavy státu možná překvapí. „Já bych samozřejmě uvítal, kdyby pan Bohuslav Sobotka stál vedle mě na Albertově, pokud tak neučinil, je to jeho volba,“ konstatoval Zeman.

Nevolit vás byla chyba, pane prezidente

Miloš Zeman odpověděl i na dotaz týkající se teroristického útoku na ruské civilní letadlo, jehož pád nad Egyptem nepřežilo téměř 250 lidí, a konkrétně zda uctění památky těchto obětí teroru bylo dostatečné, zřejmě v nevyřčené narážce na následné celoevropské truchlení po útocích v Paříži. „Nevolil jsem vás, ale dnes už vím, že to byla chyba, kterou příště neudělám,“ přiznal v závěru otázky čtenář.

„Myslím si, že vražda zhruba dvou set pasažérů v ruském letadle je vražda srovnatelná s jinými masivními vraždami Islámského státu a že bychom ji měli uctít podobně, jako jsme uctili oběti vražd v Paříži,“ řekl prezident.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Definice „pražské kavárny“

Pražská kavárna. „Kdo do ní patří? Jsou to všichni ‚Pražáci‘, co vlastně symbolizuje? Předem mnohokrát děkuji za vysvětlení,“ ptala se čtenářka PL hlavy státu. „Pražská kavárna je skupina lidí, kteří jsou zneuznáni tím, že se jim nedostalo poct a funkcí, o nichž se domnívají, že si je právem zasloužili. Právě proto vystupují v médiích a kritizují všechny a všechno jenom proto, aby na sebe upoutali pozornost,“ poskytl svoji definici prezident Miloš Zeman.

„Kdy pošleme zpět do jejich původních vlastí Afričany, Asiaty a muslimy?“ ptal se radikálně jiný čtenář. „Tak Afričané, Asiaté a muslimové se u nás vyskytují zatím v poměrně zanedbatelném počtu s výjimkou vietnamské komunity, jež se ale sžila s českým národem a která nám nevytváří žádné problémy. To, před čím varuji, je, že islámští imigranti mohou rozvrátit českou společnost, pokud dojde k masivnímu průniku těchto imigrantů na české území,“ nevynechal odpověď ani na takovou otázku český prezident, který na dotazy čtenářů ParlamentníchListů.cz osobně odpovídá již od svého nástupu na Hrad.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to kampáááň. Europoslanec nevěřícně zíral, co se 17.listopadu organizovalo na podporu Drahoše

10:12 Je to kampáááň. Europoslanec nevěřícně zíral, co se 17.listopadu organizovalo na podporu Drahoše

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se ve svých facebookových příspěvcích vyjádřil k výročí 17. listopad…