Jestli už nám Evropa nezhnědla, obával se Moravec. A Chovanec mu na to řekl...

17.01.2016 14:07

V nedělních Otázkách Václava Moravce proti sobě zasedli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a Petr Gazdík (STAN). Ten varoval, že se z nás stanou bezdomovci, pokud si v uprchlické krizi nestanovíme hranici solidarity. Chovanec mu dal za pravdu, ale pozvedal hlas při představě zhnědnutí Evropy. Jestli ona už nezhnědla, kontroval Moravec. Z Gazdíkových úst zaznělo, že se zbláznil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Chovanec hledí s obavami na Rusko.

Jestli už nám Evropa nezhnědla, obával se Moravec. A Chovanec mu na to řekl...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor OVM Václav Moravec

Podle ministra Chovance přetrvává v Evropě jedenn problém: Řecko a Itálie si nechtějí plnit své povinnosti. „Dám vám příklad od jednoho našeho policisty ve Slovinsku. Ve Slovinsku zadrželi Iráčana, měl u sebe irácký pas, ale zároveň měl u sebe papír z Řecka, kde měl uvedeno, že je Syřan. My jsme se ho ptali jak je to možné. On nám prozradil, že po něm ten pas v Řecku ani nechtěli. To musí skončit,“ udeřil šéf resortu vnitra.  

Nálada v EU se ale mění, takže ministr věří, že se změní i celková situace. Hotspoty musí podle Řecka fungovat jako detenční zařízení. Ten, kdo nebude zaregistrován, nesmí být ze zařízení puštěn.

Gazdík vládu pochválil za přístup ke krizi, ale obratem konstatoval že by měla být ještě tvrdší. Měla by apelovat na užší spolupráci V4 a užší spolupráci EU. „My si také musíme nastavit hranici solidarity,“ poznamenal Gazdík nesmlouvavě. „Když se mi zželí jednoho bezdomovce a vezmu si ho domů, pravděpodobně to mou rodinu částečně omezí. Když si vezmu ty bezdomovce tři nebo čtyři, byl by to větší problém. A pokud bych si vzal domů všechny bezdomovce z Prahy, tak bych se pravděpodobně sám stal bezdomovcem,“ shrnul svůj pohled místopředseda Sněmovny Gazdík. Pokud toto neuděláme, budou nám po Evropě pochodovat tisíce neregistrovaných lidí, kteří mohou představovat riziko.

Chovanec dal Gazdíkovi jasně za pravdu. „Pokud to nevyřešíme standardní demokratickou cestou, tak nám Evropa zhnědne,“ varoval Chovanec. „No, jestli už nezhnědla, nebo nehnědne,“ kontroval moderátor Moravec. 

Pokud jde o EU, podle ministra ještě nemáme vyhráno, protože se o kvótách na přerozdělení migrantů stále mluví, ačkoli je jasné, že nikdy nemohou fungovat. Místo toho musíme podle člena vlády uzavřít dohody s africkými i jinými zeměmi, aby si brali své občany zpět. „Uprchlíky je třeba zadržet a pokud bude rozhodnuto, že nedostanou azyl, měli bychom je letecky vrátit domů.“ Migranti musí vědět, že do Evropy, do EU, existuje jediná legální cesta, a to přes zastupitelský úřad evropské země v jejich zemi.

Německý ministr financí se zbláznil?

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble volá po zavedení plošné evropské daně na benzín. Z výnosů má být financována agentura Frontex střežící hranice EU. Podle Gazdíka je to ale nesmysl, protože v tuto chvíli má EU peněz dost. Místo toho by se celá EU mě starat o to, aby fungovala už tolikrát slibovaná opatření.

„Vy naznačujete, že se německý ministr Wolfgang Schäuble zbláznil,“ podivoval se Moravec. „Z mého pohledu ano,“ prohlásil Gazdík. A Chovanec mu dal znovu za pravdu. Poukázal na příklad Rakouska, které až do nedávna otevíralo uprchlíkům náruč a teď je chce zastavit na slovinské hranici. „To by vedlo ke zhroucení mnohem menšího Slovinska,“ upozornil.

„Já doufám že se nám jižní křídlo EU podaří přesvědčit, možná i donutit, aby si plnilo své povinnosti. Pokud někdo má moře a doteď profitoval z turismu, tak teď to moře přináší problémy a je potřeba je řešit,“ pokračuje v kanonádě ministr.

Gazdík se domnívá, že se v budoucnu možná vrátíme k představám hranic národních států. Pravicová opozice proto vyzývá vládu, aby ustavila komisi odborníků která by vládě radila nejen v uprchlické krizi. „My jsme dobře připraveni na povodně, ale pokud jde o výpadky energie nebo uprchlickou krizi, tak tam tomu tak není, což se musí změnit,“ poznamenal úřadující předseda STAN.

Internet musí být pod větší kontrolou

Ministr v diskusi kontroval, že Česko letos zahájilo bezpečnostní audit Česka, který sahá od potravinové bezpečnosti až po uprchlickou krizi. Debata se musí vést i o bezpečnosti na internetu. „Není přece možné, aby někdo na internetu vydíral lidi. Musí dojít na lepší identifikaci člověka, který bude páchat zločiny na internetu. Nijak to prý ale nesouvisí s útoky na soukromý e-mail premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD).

„Pojďme se o tom bavit. My nechceme vytvářet ‚velkého bratra‘, ale nemůžeme být na internetu slepí a hluší,“ zaznělo z úst ministra. Toho si jsou jistě vědomi i zastánci svobody na internetu. „Ani oni přece nechtějí, aby bylo ke zločinům zneužito to, co oni sami milují,“ shrnul svůj pohled ministr vnitra. Policie se snaží, ale podobné kauzy je těžké prověřovat, najít viníka a následně ho předvést obžalovaného k soudu.

Gazík uznal, že jsou předložené argumenty relevantní, jen je otázka, kdo bude rozhodovat o závadnosti určitého obsahu na internetu. „To nemůže být jeden úředník nebo jeden policista,“ konstatoval místopředseda Sněmovny. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

8:15 „Už se jich nezbavíme.“ Farský zkoušel migrační pakt hájit. Nešlo to

O tom, co skutečně přináší schválený migrační pakt diskutovali v pořadu Události, komentáře zástupci…