Jestli zavřete hranice, budou umírat lidé. A to je porušování lidských práv, takže se o vás začneme zajímat, hrozí Evropě lidskoprávní neziskovky

17.11.2015 17:41

Organizace Amnesty International žádá po pátečních útocích v Paříži, aby státy Evropské unie nepropadly touze blokovat externí hranice EU, protože tím způsobí obrovské porušování lidských práv. Bezpečnost Evropy to prý nezvýší a proud uprchlíků nezastaví.

Jestli zavřete hranice, budou umírat lidé. A to je porušování lidských práv, takže se o vás začneme zajímat, hrozí Evropě lidskoprávní neziskovky
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Amnesty International vidí řešení ve vytvoření organizované a bezpečné legální cesty do Evropy. Podle ní by férové, efektivní a přísné prověřování splnilo potřeby uprchlíků, ale také by identifikovalo případné bezpečnostní hrozby.

Zpráva Strach a ploty: Jak Evropa brání příchodu uprchlíků (Fear and Fences: Europe’s approach to keeping refugees at bay) prý ukazuje, jak pokusy uzavřít Evropu ploty a využívat sousední země, například Turecko a Maroko, jako strážní země prý brání uprchlíkům v získání azylu, vystavuje je to týrání a jen je to nutí vydávat se na nebezpečnou cestu přes moře. Stavění plotů v Evropě údajně podle Amnesty International vede jen k hrubšímu porušování lidských práv.

K porušování lidských práv pak podle organizace dochází především na řecké, bulharské a španělské hranici. Tyto státy, jak vyplývá ze zprávy, porušují mezinárodní právo, protože brání uprchlíkům v příchodu do svých zemí a neumožňují jim zažádat o azyl. Při zatlačování uprchlíků zpět přes hranice údajně dochází k brutálnímu porušování lidských práv.

 Zprávy Amnesty International a Human Rights Watch v angličtině si můžete přečíst ZDE a ZDE.

K podobnému závěru dospěla ve zprávě Evropská uprchlická krize: Agenda pro jednání (Europe’s Refugee Crisis: An Agenda for Action) organizace Human Rights Watch. I ta popisuje údajné selhání evropských vlád v otázce lidských práv a zdůrazňuje, že podle ní evropské vlády musí omezit potřebu nebezpečných cest přes moře a musejí naopak řešit krizi na evropských hranicích. Prý je nutné napravit rozbitý azylový systém EU a zajistit spolupráci EU s jinými zeměmi, tak, aby se zlepšila ochrana uprchlíků a respektování jejich lidských práv.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…