Jestlipak už si Trump našel Severní Koreu na mapě, když jí hrozí jaderným peklem, posmíval se historik Lukeš z Bostonu

09.08.2017 23:01

Komunistická Severní Korea prý zvažuje útok na americký ostrov Guam. Prezident USA Donald Trump na oplátku vzkázal, že Američané rozpoutají nad Severní Koreou ohnivou zlobu, pokud KLDR skutečně zaútočí. Jak tyto slovní přestřelky skončí? Ve středečních Událostech, komentářích o tom diskutovali profesor historie a mezinárodních vztahů z Boston University Igor Lukeš a koreanista Jaromír Chlad.

Jestlipak už si Trump našel Severní Koreu na mapě, když jí hrozí jaderným peklem, posmíval se historik Lukeš z Bostonu
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Lukeš začal trochu v odlehčeném duchu, když prohlásil, že doufá, že už si našel na Googlu Severní Koreu. „Skutečný vůdce nejde hrát golf a tam si takhle založí ruce přes prsa a jen tak mezi řečí prohlásí, že rozpoutá největší hrozbu v dějinách,“ sepsul Trumpa tvrdě. Trumpovi předchůdci se ve vyjádření vždy mírnili a je škoda, že Trump tuto tradici pošlapává.

„Já se obávám, že tady jsme znovu viděli pana prezidenta v akci, že totiž rychleji mluví, než myslí. Možná že jsem to trochu přehnal, když jsem říkal, že si bude muset Trump googlovat, kde je Severní Korea, ale ne o moc,“ obává se Lukeš.

Nelze ovšem vyloučit ani to, že se Trump vyjadřuje ke svým voličům, které už nudí mluva tradičních diplomatů. Vyloučit to sice nelze, ale podle Lukeše jde o mnohem víc. Trump by tohoto rostoucího napětí mohl využít k tomu, že se z neoblíbeného prezidenta stane populárním válečným prezidentem.

„Já se toho skutečně bojím, že tohle by opravdu mohla být taková situace, kterou by dosud neúspěšný prezident mohl využít k tomu, že by se najednou stal obdivovaným vůdcem deset stop vysokým, obdivovaným národem,“ varoval Lukeš.

Chlad k tématu doplnil, že komunistická Severní Korea používá tvrdý slovník po desítky let a proti Američanům k němu sahají ještě častěji než vůči jiným národům. To, co se změnilo, je fakt, že Trump začal používat obdobně tvrdý slovník. Kdyby KLDR neměla jadernou zbraň, svět by se podle koreanisty nemusel tolik bát, protože komunistický stát je jednou z nejchudších zemí na světě. Severní Korea má početnou armádu, ale armádu nepříliš dobře vybavenou.

V korejské paměti také přežívá hrůza války z let 1950 až 1953, kdy Američané shodili na KLDR obrovské množství bomb a poprvé ve velkém použili napalm. Tato korejská válka navíc dodnes nebyla ukončena, na poloostrově panuje jen příměří. Severokorejcům je nicméně jasné, že jakýkoli americký útok by v podstatě znamenal konec totalitního státu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…