Jiří Dienstbier se znovu ozval. Vypálil na Chovance

3. 1. 2017 20:00

Většinou odmítavé reakce nejen mezi zákonodárci vyvolal návrh ministerstva vnitra, podle něhož by se majitelé legálně držených zbraní mohli podílet na zajišťování bezpečnosti ČR. Vyplývá to z vyjádření, která dnes získala ČTK v souvislosti s návrhem novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR.

Jiří Dienstbier se znovu ozval. Vypálil na Chovance
Foto: Václav Fiala
Popisek: Jiří Dienstbier na besedě v Plzni

Proti návrhu se postavili i politici vládních stran včetně ČSSD. „I když se to v dnešní době zvyšujících se bezpečnostních rizik zdá logické, nemyslím si, že by měli občané suplovat roli policie. Obávám se, že pro legálního držitele zbraně, který však nemá policejní výcvik, není vždy možné správně odhadnout a bleskově vyhodnotit situaci,“ uvedl předseda senátu Milan Štěch (ČSSD).

Milan Štěch

  • ČSSD
  • "Slušně, ale důrazně."
  • předseda Senátu

„Stát má garantovat bezpečí. Ozbrojování lidí, aby brali bezpečnost do svých rukou místo státu, je selháním, nikoliv cílem sociálnědemokratické politiky,“ uvedl na Twitteru bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Vstřícnější byl senátor, někdejší ministr vnitra František Bublan (za ČSSD), podle něhož by samotná novela nemusela být příliš kontroverzní. Větší problém by stejně jako předseda senátního ústavněprávního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) viděl v navazujícím zákonu o zbraních, který by musel zpřísnit podmínky držení a použití zbraně, přikázat držitelům zbraní pravidelná cvičení s nimi nebo povinné psychotesty. Antl se obává případného zneužití či chybného hodnocení momentální situace, v níž by zbraň byla použita. Senátor Michal Canov (SLK) z Antlova výboru pokládá ministerský návrh za schůdný a hlasoval by pro něj.

Podle bývalé ministryně spravedlnosti, poslankyně Heleny Válkové (ANO), nebude jednoduché takovou změnu prosadit v končícím období sněmovny. „Vzhledem k nynější situaci v Evropě to však nelze vyloučit,“ uvedla. Místopředseda sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL) se chce rozhodnout až podle expertiz, zda by změna vedla ke zlepšení bezpečnostní situace. Upravovat ústavní zákon jen kvůli teroristickým útokům z poslední doby ale nepovažuje za vhodné. „V tomto smyslu podle mne jde o návrh mírně řečeno šitý horkou jehlou, nezralý a poněkud ‚hysterický‘,“ uvedl. „O podpoře návrhu uvažuji, bude ale záležet na konkrétním znění,“ uvedl místopředseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Patrik Kunčar (KDU-ČSL).

Právník a senátor Strany zelených Václav Láska vnímá aktivitu ministerstva spíše jako protikrok k chystané směrnici EU, která by legální držitele zbraní mohla omezit. „Delegovat na ozbrojenou veřejnost právo bránit celistvost, svrchovanost a demokratické základy ČR, to je přitažené za vlasy,“ uvedl.

Ústavní právník Jan Kysela uvedl, že ústavní změna je zbytečná a věc je možné řešit v rámci platných zákonů. „Mně se zdá, že je to politické gesto, které nepovažuji za úplně šťastné,“ řekl České televizi. Podle něj by se ČR neměla vydávat cestou, kdy by lidé brali spravedlnost do svých rukou.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…