Jourová chystá novou směrnici o rovnováze práce a rodiny

26.06.2015 15:35

Eurokomisařka Věra Jourová chystá novou směrnici o rovnováze pracovního a soukromého života. Evropské komisi ji chce předložit do konce roku. Návrh má nahradit připravovanou směrnici o mateřské dovolené v EU, kterou řada členských států odmítá. Jourová to dnes řekla v Praze na konferenci o slaďování práce a rodiny.

Jourová chystá novou směrnici o rovnováze práce a rodiny
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministryně Věra Jourová

"Velmi se chci vystříhat toho, aby směrnice o rovnováze pracovního a soukromého života nedostala nálepku 'gender'. V momentu, kdy tohle uděláme, bude mít směrnice těžkou a složitou budoucnost. Je to moje krátká zkušenost v komisi a vůbec v tom, jak se díváme na genderovou legislativu," uvedla Jourová. Směrnice má posílit rovné šance pro ženy a muže. Jourová odmítá, že by pomohla jen ženám. Podle eurokomisařky rovnováha prospěje celé společnosti. Uvedla, že Evropa ztrácí tím, když nevyužívá vzdělání a talent žen, neusnadňuje jim sladění péče o děti s prací.

Návrh o mateřské se podle Jourové zřejmě stáhne a nebude se dál prosazovat

Nová směrnice podle Jourové míří hodně na pracovní právo. Má umožnit flexibilní pracovní podmínky - práci z domova, částečné úvazky či sdílená místa. Eurokomisařka řekla, že velká debata se vede o tom, zda se má zaměstnavatelům nařídit, aby poskytovali zkrácené úvazky tomu, kdo to potřebuje. Dodala, že "některé otázky jsou ideologické". Přesto věří, že návrh komise dostane do konce roku a europarlament by se jím mohl zabývat příští rok.

Návrh o mateřské se podle Jourové zřejmě stáhne a nebude se dál prosazovat. Směrnice počítala s 18 týdny plně placeného mateřského volna. Třetina členských států ji zablokovala. Podle Jourové osm zemí tento požadavek už splnilo či překročilo, jiné státy mají třeba delší dovolenou s menší částkou. Směrnice se dá prý těžko prosazovat, když ji potřebuje menší počet zemí a ne celá osmadvacítka. Navíc řeší jen krátké období v životě ženy a potřeba spíš je, aby se na péči o děti či seniory podíleli víc i muži, míní eurokomisařka.

Roli podle ní hrají také "velké kulturní rozdíly" v pohledu jednotlivých států na roli ženy a rodiny. Právě v Česku pokusy o zlepšení situace a genderový přístup "rezonují velmi těžce a špatně", řekla ČTK Jourová.

"Nemůžeme používat tvrdou legislativu, protože je to naivní a neefektivní... S nařízením a direktivou neuspěju. Jsou to věci, které se nedají lámat přes koleno," uvedla. Podle ní je nutné využít spíš kampaně ke změně a podporovat občanskou společnost a komunity.

V Bruselu vzniká také nová evropská strategie rovnosti žen a mužů do roku 2020. I ona se zaměří na rovnováhu mezi prací a soukromím. K tomu, co by měl dokument obsahovat a na co by se měl soustředit, se mohou vyjádřit i obyvatelé EU. Dotazník je možné na stránkách komise vyplnit do 21. července.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Miroslav Balatka byl položen dotaz

Můžete definovat, co je dezinformace?

Všichni o nich mluví, ale co to přesně je? Třeba za covidu jsme byly svědky toho, jak se měnilo, co je pravda a co dezinformace

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

8:21 Už se perou! Před volbami je v komisi dusno. „Uršula“ má problém

Ani nenastoupil. Německý europoslanec Markus Pieper měl reprezentovat v EU malé a střední podniky. J…