Jourovou čeká prvního října „grilování" v europarlamentu. Čeští europoslanci se za ni zřejmě postaví

16.09.2014 13:11

Klíčové slyšení před výbory Evropského parlamentu by pravděpodobná budoucí eurokomisařka Věra Jourová mohla podle předběžných informací absolvovat ve středu 1. října. Od českých členů Evropského parlamentu, se kterými se dnes sešla na okraj jednání parlamentu ve Štrasburku, se přitom potíží obávat nemusí.

Jourovou čeká prvního října „grilování" v europarlamentu. Čeští europoslanci se za ni zřejmě postaví
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

„Zdá se, že na české straně nějaký zásadní problém není," poznamenal například lidovec Pavel Svoboda (EPP), který stojí v čele výboru pro právní záležitosti. Svoboda potvrdil, že termín 1. října byl pro jednání s Jourovou navržen a je pravděpodobný, definitivně potvrzen ale ještě nebyl. 

Právě členové Svobodova výboru budou Jourovou „grilovat", odborná náplň možné české eurokomisařky se ale kromě oblasti spravedlnosti týká také ochrany spotřebitele a rovnosti mužů a žen. Společně s právním výborem by jí tedy otázky měli klást také evropští poslanci z výborů pro občanské svobody, spravedlnost, vnitřní trh a ochranu spotřebitele a pro práva žen a rovnost pohlaví. 

Podle Pavla Teličky (ALDE) na ranním jednání s Jourovou nikdo z českých europoslanců vážné výhrady nevznesl. „V zásadě konstatovali, že si přejí úspěch české komisařky," poznamenal europoslanec, který je stejně jako Jourová člen českého vládního hnutí Ano. Pro všechny komisaře podle něj ale platí, že kandidát musí při slyšení uspět a prokázat kompetentnost. „Já věřím, že Věra Jourová ji prokáže," dodal Telička. 

Ani Jan Zahradil (ODS) z ECR si nemyslí, že kolem Jourové se odehrají „nějaké stranické hry". Upozornil ji prý, že v otázkách ochrany spotřebitele může čekat velmi politickou debatu. Jourová podle něj také dala najevo, že není příznivcem nadměrné tvorby unijní legislativy. Zahradil též připomněl, že ECR nesouvisí se vznikem úřadu evropského prokurátora, jehož zřízení zřejmě bude pro českou komisařku jedním z podstatných bodů její agendy. 

Také komunistka Kateřina Konečná z levicové frakce GUE/NGL míní, že v případě podpory české eurokomisařky by podle ní měly jít stranické ambice stranou. „Měli bychom táhnout za jeden provaz," míní Konečná. Ke komisi a jejímu programu jako celku má ale GUE/NGL podle ní řadu výhrad. 

Sociální demokratka Olga Sehnalová míní, že Jourová nebude mít při slyšení problém s otázkou osobní integrity, na kterou europoslanci velmi dbají. „Je určitě jasné, že budou politicky žhavější témata, kde se bude po paní komisařce chtít poměrně jasné a možná i osobní hodnotové stanovisko k různým věcem. Nepochybně se to bude týkat agendy rovnosti pohlaví," míní Sehnalová. Připomněla ale také otázku ochrany spotřebitele.

Posuzování adeptů není formalita, Jourová by mohla být vyměněna

Tříhodinové posuzování adeptů není formalitou, v minulosti po nich museli být vyměněni někteří kandidáti do komise. V roce 2010 tak například José Barroso do své nyní končící komise nakonec místo původně nominované Bulharky Rumiany Jelevové získal její krajanku Kristalinu Georgievovou. Ta byla poté vysoce ceněna a nyní má pokračovat v nové komisi Jeana-Claudea Junckera spolu s Jourovou. 

Politické frakce v Evropském parlamentu už neformálně dávají najevo, že s některými Junckerovými nominanty mají větší či menší problém. Jourová ale podle českých europoslanců tímto způsobem zmiňována nebývá. 

Opakovaně však zaznívá jméno italské kandidátky na šéfku evropské diplomacie Federiky Mogheriniové, či - s ohledem na jeho blízkost k současné maďarské vládě, kritizované kvůli nedostatkům demokracie - předpokládaného maďarského eurokomisaře pro školství, mládež a občanství Tibora Navracsicse. Kontroverzní je také osoba možného komisaře pro klimatickou politiku a energetiku Miguela Ariase Cañeteho ze Španělska. Ten dnes oznámil, že prodává své podíly ve dvou energetických firmách, kvůli kterým byl kritizován. 

Posuzování uchazečů začíná 29. září a trvat má až do 3. října. Každý uchazeč o post v komisi po krátkém představení musí nejprve odpovědět nejméně na pět z dopředu písemně položených otázek. Dvě by měly být obecnější o jeho kompetencích, osobních preferencích a podobně. Tři se pak mají týkat přímo odborné náplně práce. Příslušný výbor či výbory poté vypracují své stanovisko k osobě komisaře. O komisi ale Evropský parlament hlasuje jako o celku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš, čtk

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

16:02 Vláda lokajů. Protektivní vrchnost uctívají, spodinou opovrhují, říká profesor Žaloudík

„Aktivistická sebelikvidace Evropy čištění celého světa neprospěje,“ podotýká ke Green Dealu emeritn…