Jste neposlušný pacient? Pak si dejte pozor, můžete přijít o lékaře

11.03.2012 18:57

Od dubna budou mít lékaři možnost odmítnout léčit pacienta, který záměrně nedodržuje dohodnutou léčbu nebo třeba nechodí na kontroly. S touto nebývalou novinkou počítá zákon o zdravotních službách, který má vstoupit v platnost už počátkem následujícího měsíce.

Jste neposlušný pacient? Pak si dejte pozor, můžete přijít o lékaře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

„Je to úplně poprvé, kdy se podobná formulace do zákona dostane. Bude to znamenat, že i pacient má určitou zodpovědnost za své zdraví,“ uvedl pro server iDnes.cz místopředseda sdružení praktiků Lubor Kinšt.

K netradičnímu kroku se může lékař rozhodnout ve chvíli, kdy pacient záměrně a soustavně porušuje léčebný postup, nebere léky, předčasně opouští lůžko nebo opakovaně nedorazí k lékaři na dohodnutou kontrolu.

„V takovém případě opravdu mohu říci: 'Na něčem jsme se tu dohodli, vy jste s léčbou souhlasil, nedodržujete ji. Najděte si jiného lékaře a já mu zašlu vaši dokumentaci,“ vysvětlil Kinšt.

Hrozí odmítání pacientů za nesouhlas s péčí

Pravidlo o poučeném souhlasu s léčbou platí i nadále. Lékař by měl pacienta náležitě informovat o potřebné zdravotní péči i o různých jejích metodách. Podle mínění některých právníků však hrozí, že díky vágním formulacím zákona by lékař mohl léčbu odmítnout i v případě, že pacient s navrhovaným postupem nebude plně souhlasit.

„Pacient podstupuje léčbu, pouze pokud k ní dá informovaný a svobodný souhlas. Aby mohl být souhlas považovaný za svobodný, musí jej pacient učinit bez jakéhokoliv nátlaku. Lékař má pouze právo pacienta informovat a snažit se ho přesvědčit o vhodné léčbě,“ obává se právnička Kateřina Červená z Ligy lidských práv.

Podle Červené by pacient mohl udělit souhlas s léčbou, s níž nesouhlasí, právě kvůli strachu, že přijde o svého lékaře. „V konečném důsledku by to znamenalo neplatnost uděleného souhlasu,“ dodala. Samotní lékaři ani ministerstvo ale situaci tak černě nevidí.

„Tímto způsobem bych toto ustanovení nechápal,“ uvedl Kinšt s tím, že se skutečně nebojí toho, že by se lékaři rozhodli svou povinnost obcházet a své pacienty neléčit.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci od spojence dostali nepříjemný vzkaz

9:54 Ukrajinci od spojence dostali nepříjemný vzkaz

Rusové pokračují v postupu na východě Ukrajiny. Útočí u Svatove a podle washingtonského Institutu pr…