Jurečka k masivním sumám za renovaci bytu: Je to služební byt. Budou v něm bydlet i další ministři či náměstci

13.12.2016 13:17

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) zareagovat na svém facebookovém profilu na dnešní text MF Dnes. Ta informovala o rekonstrukci služebního bytu v ulici Jindřicha Plachty na pražském Smíchově za statisíce korun.

Jurečka k masivním sumám za renovaci bytu: Je to služební byt. Budou v něm bydlet i další ministři či náměstci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka

„Předvolební kampaň zjevně právě začala a já chci uvést věci na pravou míru sám. Byt v ulici Jindřicha Plachty, ve kterém bydlí pan náměstek, je v majetku státu. V první řadě se tedy ohrazuji proti označení MF DNES ‚Byt Jurečkova muže‘, protože byt nepatří ani mně, ani panu Adamcovi,“ zmínil jméno jednoho ze svých náměstků, Zdeňka Adamce, který byt v současné době využívá. Byt podle jeho slov ministerstvo rekonstruovalo proto, že byl v dezolátním stavu.

„Stejná firma, která byt rekonstruovala ho následně i zařídila. Na to jsem udělil výjimku, a to proto, že bylo třeba byt co nejrychleji uvést do takového stavu, aby byl obyvatelný. Tržní cena bytu vzrostla celkovou rekonstrukcí a vybavením o více než 1,5 milionu korun, majetek státu se tedy zhodnotil. Byt a jeho vybavení bude v budoucnu sloužit dalším náměstkům nebo ministrům, kteří nastoupí do úřadu po mně,“ podotkl následně Jurečka. 

Závěrem pak uvedl, že on ani rezort neporušili zákon. „Na celé věci nevidím upřímně nic nestandardního a považuji ji za nafouknutou bublinu a, jak jsem již řekl, začátek politické kampaně,“ uzavřel.

Deník upozornil na vysoké položky rozpočtu, například na pořízení nových zdravotních židlí za 8,5 tisíce korun, na kuchyňskou linku za 325 tisíc, pracovní stůl za 35 tisíc, televizní stolek za 20 tisíc nebo lednici za 47 tisíc. Za vybavení bytu padlo celkem více než milion korun. A jak podotýká deník, k zakázce došlo bez řádného výběrového řízení, na ministerskou výjimku. A právě to bylo nyní terčem kritiky, neboť například podle předsedy sdružení Oživení Martina Kameníka by se výjimka k takovýmto účelům neměla zneužívat. Zakázku prováděla firma R-F Radka Sourala z Vyškova, která se specializuje na rekonstrukce rodinných domů a bytových jader. 

Ostatní ministerstva přitom tak štědrá nejsou, mnohé resorty ani služební byty nevyužívají. Resort kultury ten svůj pak opravoval naposledy v roce 2012, kdy byla vyměněna kuchyňská linka včetně příslušenství. A to zhruba za 82 tisíc korun čili čtyřikrát levněji.

Celý příspěvek Mariana Jurečky:

Rád bych se vyjádřil k dnešnímu článku v MF DNES, protože předvolební kampaň zjevně právě začala a já chci uvést věci na pravou míru sám. Byt v ulici Jindřicha Plachty, ve kterém bydlí pan náměstek, je v majetku státu. V první řadě se tedy ohrazuji proti označení MF DNES „Byt Jurečkova muže“, protože byt nepatří ani mně, ani panu Adamcovi. Jako rezort jsme byt rekonstruovali proto, že byl v desolátním stavu. Stejná firma, která byt rekonstruovala ho následně i zařídila. Na to jsem udělil výjimku a to proto, že bylo třeba byt co nejrychleji uvést do takového stavu, aby byl obyvatelný. Tržní cena bytu vzrostla celkovou rekonstrukcí a vybavením o více než 1,5 milionu korun, majetek státu se tedy zhodnotil. Byt a jeho vybavení bude v budoucnu sloužit dalším náměstkům nebo ministrům, kteří nastoupí do úřadu po mně. Já ani resort jsme neporušili zákon, na celé věci nevidím upřímně nic nestandartního a považuji ji za nafouknutou bublinu a jak jsem již řekl, začátek politické kampaně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…