K tomu alkoholu přidejte ještě slepeckou hůl. Policista před smrtí obvinil Šlachtu kvůli metanolu, ostřílená novinářka Lorencová nám k tomu řekla ještě drsnější věci

16.03.2016 17:13 | Zprávy

Dalo se zachránit víc než 50 lidských životů, které vyhasly při metanolové kauze především v Moravskoslezském a Zlínském kraji? Tuto otázku si kladla mnohá média před několika dny, kdy se dostala na veřejnost videonahrávka kdysi špičkového policisty Stanislava Švábenského, který v loňském roce spáchal sebevraždu. Ten totiž obvinil své šéfy, že jeho varování z roku 2010 nebrali vážně a pak začali umírat lidé. Poslankyně a investigativní publicistka Jana Lorencová (nez. za ANO) si ale myslí, že zabránit lidským tragédiím se dalo už daleko dříve, a to už v polovině 90. let, kdy o dovozech lihu, které nikdo neevidoval, natočila několik reportáží.

K tomu alkoholu přidejte ještě slepeckou hůl. Policista před smrtí obvinil Šlachtu kvůli metanolu, ostřílená novinářka Lorencová nám k tomu řekla ještě drsnější věci
Foto: ČTK
Popisek: Jana Lorencová

Zmíněný kriminalista Švábenský byl později obviněn z vynášení důležitých policejních informací za úplatu a měl si za to odsedět šestiletý trest. Den před nástupem do vězení si však sáhl na život. Nejprve ale nahrál šestihodinové video, ve kterém mimo jiné obviňuje svého šéfa z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Roberta Šlachtu, že se nezabýval jeho důkazy o metanolové kauze a zatýkání viníků přišlo na řadu až za dva roky, tedy potom, co zemřelo na následek otravy alkoholem několik desítek lidí. Podle Švábenského slov, on sám získal údaje o smrtelném pančování lihu od svého informátora Jana Švédíka.

„Zjistil jsem přesné informace, zajistil jsem flašky a kolky získávané přímo od celníků,“ uvedl na videu kriminalista. Když pak chtěl začít případ rozplétat, jeho nadřízení mu to zakázali a poslali ho na ředitelství cel, i když bylo celkem známo, že dost celníků „má prsty“ v pašování nelegálního alkoholu.

Šlachta prohlásil, že je tvrzení urážející a absurdní

Proti tomuto vyjádření se ale podle serveru Lidovky.cz velmi razantně ohradil ředitel ÚOOZ Robert Šlachta s tím, že se jedná o absurdní a urážející tvrzení a dále vysvětloval, že se obě kauzy, to znamená pašování lihu a později jeho úprava metanolem, vyšetřovaly zcela odděleně.  Dále Lidovky.cz k celé kauze ještě uvádějí: „Vysvětlení šéfa ÚOOZ trpí vážnou trhlinou. Jak na nahrávce říká a dokumentuje Švábenský, sami celníci jeho verzi podpořili. Když totiž policejní inspekce Švábenského kauzu vyšetřovala, obrátila se na ně s dotazem, zda a jakou informaci k lihu jim policista předal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

19:45 „Se*u na to!“ Lidé se bouří proti registraci k ČT a ČRo

V pondělí si lidé stěžovali na kolabující webovou stránku České televize a rozhlasu při povinné regi…